Warszawa zawdzięcza swą nazwę rycerzowi z rodu Rawów o imieniu Warsz, właścicielowi wsi istniejącej od XII/XIII wieku, na terenie obecnego Mariensztatu. W 1526r. Warszawa, poważny już ośrodek miejski w skali Mazowsza, zostaje przyłączona do Korony. W 1569 r., na sejmie obradującym w Lublinie, postanowiono, że odtąd Warszawa będzie stałą siedzibą sejmów walnych Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od 1573 r. także miejscem elekcji królów polskich.
Po powstaniu Rzeczypospolitej Obojga Narodów Kraków znalazł się na uboczu wielkiego państwa. W 1595 roku na Wawelu miał miejsce pożar zaprószony podczas eksperymentu alchemicznego. Rok później król Zygmunt III Waza rozpoczął przeprowadzkę dworu królewskiego do Warszawy, która leżała mniej więcej w połowie drogi między stolicami Korony i Litwy, była też bliżej Szwecji. Jednak aż do III rozbioru Polski w 1795 r. oficjalną stolicą Rzeczypospolitej pozostawał Kraków. Do Warszawy Stolicę Polski przeniesiono dopiero po II Wojnie Światowej.
Pewnego ciepłego, majowego dnia wraz z moimi przyjaciółmi pojechałam do Warszawy na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie wakacyjnej pracy. Wychodząc z pociągu przykuła naszą uwagę osobliwa reklama: drób na plastikowych tackach...Warszawa – Polska w miniaturze (22 zdjęcia)
Kiedy mówiłem znajomym, że wybieramy się na wakacje do Albanii, prawie wszyscy otwierali szeroko oczy ze zdumienia.
Do Albanii? Nie boisz się? Przecież tam kradną, strzelają, bieda, trzeci świat, nic nie ma... i jeszcze z dziećmi?
Powrót z trzeciego świata