Miejscowość: Bobolice.
Lokalizacja: W pobliżu Żarek na trasie nr 792 między miejscowościami Kroczyce a Żarki. W odległości 1,5 km położony jest bliźniaczy zamek Mirów.
Jak większość zamków jurajskich – tak i Bobolice niemal „wyrastają” na skalnym wzniesieniu, doskonale dopasowane do kształtu wapiennej skały. Zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego w stylu gotyckim zamek datuje się na XIV wiek. Podobno wcześniej istniał w tym miejscu zamek drewniany, który był w posiadaniu „rycerzy” trudniących się zbójnictwem. Według pierwotnego założenia architektonicznego istniał zamek dolny i górny a całość otoczona była sucha fosą nad którą przerzucono most zwodzony.
W źródłach czytamy iż w 1370 roku Ludwik Węgierski oddał Bobolice w lenno swemu siostrzeńcowi – księciu Władysławowi Opolczykowi, co wywołało niezadowolenie szlachty polskiej. Władysław sprowadził na zamek Niemców i Czechów, którzy prowadzili działalność rozbójniczą. Konsekwencją tego było unieważnienie wcześniejszej decyzji przez Władysława Jagiełłę, nastąpiło to w 1396 roku. Bobolice znalazły się pod zarządem królewskim aż do XV wieku. Następnie zamkiem przez półtora wieku władał ród Krezów. W 1587 roku na krótko zamek zajął Austriak Maksymilian Habsburg. Kolejni właściciele to Myszkowscy oraz Męcińscy. Podczas potopu szwedzkiego zamek został zdobyty i spalony przez Szwedów. Kiedy w 1683 roku Jan III Sobieski maszerował na Wiedeń zatrzymał się w Bobolicach. Warownia była w tak fatalnym stanie iż musiał spać w namiocie. Zamek był jednak zamieszkany aż do 1700 roku. Źródła podają, że J. Rutkowski dzierżawił okoliczną ziemię wraz z Bobolickim zamkiem. Pewne jednak było, że czasy świetności warownia ma już za sobą.
Pod koniec XVII wieku rodzina Męcińskich zainteresowała się ponownie zamkiem. Odkupili Bobolice i podjęli się odbudowy, jednak próby ratowania budowli nie powiodły się. Pod koniec XVIII wieku zamek został ostatecznie opuszczony. W XIX wieku znalazł się na prywatnej chłopskiej działce czego skutkiem było rozbieranie murów zamkowych by pozyskać kamień na budowę. Zamek dewastowali też poszukiwacze skarbów. Mocno zniszczone ruiny chyba całkowicie uległy by rozpadowi gdyby nie prywatny inwestor, który podjął się trudnego zadania odbudowy. Mozolna praca według oryginalnych planów i pod czujnym okiem konserwatora zabytków przynosi efekty. We wnętrzach ma być hotel. Czy uda się odtworzyć wnętrza i zachować pierwotny surowy gotycki charakter zamku? Być może niedługo się tego dowiemy.
Z zamkiem związanych jest kilka ciekawych opowieści. Jedna z nich dotyczy małego kamiennego balkonu zwanego „jaskółczym gniazdem”. Na nim ukazuje się w nocy postać Białej Damy. To bratanka jednego z przedstawicieli rodziny Krezów, porwana i przetrzymywana w Bobolickim zamku. Fakt ten odnotowano nawet w XV – wiecznych kronikach.
Inną postacią kobiecą ukazującą się na zamku jest „Blada Kobieta”. Owa nieszczęśliwa dusza była za życia niemal ideałem. Mając 18 lat wyszła za mąż za sześćdziesięcioletniego, zmęczonego życiem hrabiego z Bobolic. Po pięciu latach małżeństwa hrabia zmarł pozostawiając młodą żonę z trójką dzieci. Hrabia cały majątek zapisał dzieciom a dopiero w razie śmierci dziedziczyć miała żona. W czasie zarazy dwoje dzieci jednak zmarło, przy życiu pozostał tylko jeden, najmłodszy syn. Kobieta otoczyła troskliwą opieką swoje jedyne dziecko, ale rodzina męża uważała inaczej. Wkrótce padły bezpodstawne oskarżenia o zaniedbania i celowe doprowadzenie do śmierci dwójki dzieci. Ostatecznie matce odebrano jedyne dziecko by wychowywało się w mieście. Samotna matka bardzo przeżywała rozłąkę z dzieckiem. Spacerowała godzinami po komnatach i wyglądała swego synka z okien zamku. Pewnej nocy miała sen, że jej jedyne dziecko utopiło się w podkrakowskim stawie. Gdy wieści się potwierdziły, serce hrabiny pękło z żalu. Od tego czasu ukazuje się na zamku, jako młoda, piękna, ubrana na biało, blada postać.
Znane jest też podanie o żebraczce. W 1831 roku gdy panowała straszna epidemia cholery przyszła do miejscowej karczmy pewna żebraczka. Jej stan wskazywał iż niedługo urodzi dziecko, niemniej nikt nie chciał udzielić jej schronienia. Tułających się po kraju żebraków obwiniano bowiem o roznoszenie choroby. W końcu kobieta udała się w stronę ruin bobolickiego zamku. Dopiero po paru tygodniach późną nocą pewien chłopiec przechodząc w pobliżu ruin usłyszał płacz dziecka, gdy wdrapał się na górę zobaczył bladą kobietę tulącą w objęciach swe dziecko. Wiadomość o owym odkryciu zaniósł spiesznie do wioski. Następnego dnia wszyscy mieszkańcy wsi poszli do ruin. To co odnaleźli wprawiło ich w osłupienie. Małe tygodniowe niemowlę spoczywało na trupie żebraczki, właśnie tej samej, która wcześniej prosiła ich o pomoc. Matka dziecka już od kilku dni musiała nie żyć. Kto więc karmił niemowlę?
Wiele jeszcze zagadek kryje zamek w Bobolicach. Okoliczni mieszkańcy zastanawiają się czy ogromne skarby nagromadzone przez bliźniaczych braci obu zamków Mirowa i Bobolic zostały odnalezione w całości. Gdzie jest wejście do tajemniczych podziemnych korytarzy łączących oba zamki? Owe zagadki być może nigdy nie zostaną rozwiązane a czar zamkowych murów będzie pobudzać wyobraźnie kolejnych pokoleń.
Źródła:
Tadeusz Glinka, Marek Piasecki, Polska 60 wycieczek, najpiękniejsze miejsca, Poznań 2008.
Krzysztof J. Pucek, Grzegorz Wamberski, Jura Krakowsko-Częstochowska, Kraków 2007.
Ludmiła Sojka, Kraków i Jura Krakowsko-Częstochowska, Bielsko-Biała 2006.
Opowieści zamkowe:
Zamek Lipowiec. Co straszy w Bukowym lesie? (3 zdjęcia)W kolorze fioletowego ametystu: zamek „Tęczyn” w Rudnie (23 zdjęcia)Skamieniałe dzieci i zaklęci rycerze: zamek „Rabsztyn” (16 zdjęć)Zamek Smoleń - wielki skarb ukryty w studni (29 zdjęć)Pałac w Pilicy i tajemnicza zjawa w starych fortyfikacjach (22 zdjęcia)Czarna Perła Jury: Ogrodzieniec (27 zdjęć)Tajemnicza strażnica w Przewodziszowicach (11 zdjęć)Gotycka piękność: Mirów (19 zdjęć)Zamek obronny w Rochester - historia ukryta w kamieniu (6 zdjęć)Pani o bladych licach - opowieść o zamku w Bobolicach (13 zdjęć)Tajemnice twierdzy Olsten (19 zdjęć)O tym jak „Bendyn” Będzinem się stał (9 zdjęć)Bij, kradnij, zabijaj, ale Siewierz omijaj (10 zdjęć)Zapomniany Bydlin (6 zdjęć)Królowa Bona i latające mrówki na zamku Chęciny (11 zdjęć)Chudów (6 zdjęć)Zapomniany pałac we Włodowicach (9 zdjęć)Zamek Bąkowiec w Morsku (6 zdjęć)Krzyż i Topór = Zamek Krzyżtopór (19 zdjęć)Tworków - odkryty i tajemniczy (13 zdjęć)Bastiony Zamku Nowy Wiśnicz (19 zdjęć)Zamek w Mosznej, czyli prawie jak w bajce Disneya (25 zdjęć)Czarujący Pałac w Pławniowicach (18 zdjęć)Pałac w Krzyżanowicach (11 zdjęć)Pałac Raczyńskich i Dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku (13 zdjęć)Zamek co na Pieskowej stoi Skale (18 zdjęć)Kórnik – Wielkopolska Perła (18 zdjęć)Zamek Otmuchów, czyli krótka baśń o tym jak serce dumnej Emmy zmiękło po zjedzeniu sokoła (26 zdjęć)Olśniewający swą krasą Pałac w Kraskowie (19 zdjęć)Tajemnice Gór Sowich: Zamek Grodno (25 zdjęć)Tajemnice Gór Sowich: Tannhausen - Pałac w Jedlince (13 zdjęć)