Polska – kraj w Europie Środkowej leżący pomiędzy Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu. Zajmuje powierzchnię ponad 312 tysięcy km² i jest zamieszkiwany przez około 38 milionów ludzi. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od plemienia Polan, które pod przewodnictwem Piastów podbiło sąsiednie plemiona dając początek królestwu. Pierwszym królem był koronowany w 1025 roku Bolesław Chrobry.
UWAGA! Wszystkich, którzy chcieliby uzupełnić poniższy artykuł, polecając tanie noclegi, dobre restauracje lub jakiekolwiek inne warte odwiedzenia miejsca, serdecznie zapraszamy do współtworzenia tego przewodnika. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.
Białogard to niewielkie (około 25 tysięcy mieszkańców), ale za to bardzo stare miasteczko na Pomorzu. Prawa miejskie dzierży od 1299 roku, jednak istniało już przynajmniej 200 lat wcześniej, skoro Bolesław III Krzywousty był łaskaw w latach 1102 i 1107...Białogard (Pomorze Zachodnie) – przewodnik (15 zdjęć)
Cieszyn położony jest w województwie śląskim i liczy około 37 000 mieszkańców. Od czeskiego Cieszyna oddziela go rzeka Olza. Miasto zachwyca o każdej porze roku. Można do niego wracać wielokrotnie i za każdym razem odkrywać nowe miejsca i...Cieszyn (Polska) – przewodnik (31 zdjęć)
Już od dłuższego czasu obiecywałem sobie zacząć zwiedzać Śląsk! Bo w sumie teraz takie czasy, że „cztery strony świata na wyciągnięcie dłoni” – jak to śpiewał górnik Janek Skrzek i od tej rozpusty to już się całkiem ludziom w głowach poprzewracało...Kopalnia Guido w Zabrzu (30 zdjęć)
Kraków, a właściwie Stołeczne Królewskie Miasto Kraków, to leżąca nad Wisłą stolica Małopolski z ponad tysiącletnią historią. Od czasów Kazimierza Odnowiciela (z krótkimi przerwami) aż do przypieczętowanego rozbiorami końca – stolica Królestwa Polskiego.Kraków (Polska) – przewodnik (86 zdjęć)
Hortulus to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych na Pomorzu. Ogrody Tematyczne zostały założone we wsi Dobrzyca w 1992 roku i są od tego czasu systematycznie rozbudowywane. Zaraz obok nich (wejście jest około dwóch kilometrów dalej) w 2014 roku...Ogrody Hortulus w Dobrzycy (Pomorze Zachodnie) – przewodnik (30 zdjęć)
Rudy to licząca niecałe 3000 mieszkańców niewielka wieś położona nad rzeką Rudą w Kotlinie Raciborskiej. Jej największą atrakcją są znajdujące się tutaj zabudowania dawnego opactwa cystersów z gotycko-barokowym kościołem i rozległym...Opactwo Cystersów w Rudach (Śląsk) – przewodnik (30 zdjęć)
Roztocze to niezwykła kraina geograficzna położona w większości we wschodniej Polsce, ale częściowo także na Ukrainie. Niewielkie wzniesienia, nieskażona jeszcze przyroda, senne wioski, granica z Ukrainą, mnóstwo zabytków historycznych...Roztocze (Polska) – przewodnik (47 zdjęć)
Sandomierz – położone w Małopolsce miasto królewskie i stolica ziemi sandomierskiej (Terra Sandomiriensis). Już na początku XII wieku Gal Anonim w swojej Kronice jednym tchem wymienia Sandomierz obok Krakowa i Wrocławia, jako jedną ze stolic Bolesława...Sandomierz (Polska) – przewodnik (87 zdjęć)
Sanok – miasto położone w dolinie Sanu u podnóża Gór Słonnych dzierżące prawa miejskie od 20 stycznia 1339 roku. Ongiś wolne miasto królewskie, stolica ziemi sanockiej, jednej z pięciu ziem województwa ruskiego. Historia Sanoka sięga...Królewskie Wolne Miasto Sanok (Podkarpacie) – przewodnik (57 zdjęć)
Bardzo lubię kościoły, zwłaszcza te stare, gotyckie, wielkie, surowe. W porównaniu z nimi drewniane kościółki są delikatne, słabe, często giną na wojnach, w pożarach... Jest ich coraz mniej, a przecież są tak piękne! Oto sześć z nich. Nazwa Lutcza...Lutcza – Domaradz – Blizne – Jasienica Rosielna – Golcowa – Bonarówka (Podkarpacie) – przewodnik (60 zdjęć)
Toruń (łac. Thorunium) – w czasach świetności zwany Królową Wisły – to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, a jego wyjątkowość została potwierdzona między innymi poprzez wpisanie toruńskiej starówki na Listę światowego dziedzictwa...Toruń (Polska) – przewodnik (99 zdjęć)
Wolin (Yuloin / Julin / Jomsborg / Jumme / Wineta) to miasto położone na południowym cyplu wyspy Wolin, oddzielonej na wschodzie od stałego lądu przez wody cieśniny Dziwnej. Onegdaj było to prawdopodobnie największe miasto nad Bałtykiem...Wolin (Pomorze) – przewodnik (39 zdjęć)
W południowo-wschodniej Polsce, nad Sanem, około 10 km od Przemyśla, leży niewielka miejscowość – Krasiczyn – a w niej okazały zamek, który był kiedyś siedzibą polskiej magnaterii. Obecnie w zamku funkcjonuje hotel. Przez wieś przebiega...Zamek w Krasiczynie (Polska) – przewodnik (23 zdjęcia)
Starorobociański Wierch jest najwyższym szczytem usytuowanym w Polskich Tatrach Zachodnich, który daje nam wiele możliwości rozplanowania trasy. Na jego wierzchołek, wznoszący się na wysokość 2176 m n.p.m., prowadzą szlaki zarówno z Doliny...Kiry – Ornak – Starorobociański Wierch (Tatry) – przewodnik (43 zdjęcia)
Wycieczka na Krzyżne – przełęcz będącą jednym z ciekawszych punktów widokowych w Polskich Tatrach wysokich – na pewno jest propozycją godną polecenia. Przełęcz znajduje się na wysokości 2112 m n.p.m. i wyznacza koniec Orlej Perci, biegnącej granią Tatr...Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Krzyżne (Tatry) – przewodnik (32 zdjęcia)
Jest to propozycja bardzo ciekawej wycieczki, którą można podzielić na kilka etapów, dzięki czemu możemy podziwiać wspaniałe widoki w Tatrach Wysokich, nie narażając się przy tym na poważne trudności. Dojście zarówno na Halę...Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska (Tatry) – przewodnik (66 zdjęć)
Jeżeli zechcemy zagłębić się w ciekawsze zakątki Polskich Tatr Wysokich, to wielokrotnie przyjdzie nam wędrować przez Dolinę Gąsienicową. W tym wypadku praktycznie z konieczności odwiedzimy schronisko PTTK „Murowaniec”, skąd rozpoczniemy właściwą część...Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec (Tatry) – przewodnik (38 zdjęć)
To bardzo łatwa trasa, zwieńczona przepięknymi widokami okolic Morskiego Oka. Niestety konsekwencją tego jest jej ogromna popularność i co za tym idzie – zwłaszcza w sezonie turystycznym – tłok na szlaku. Dla większości wrażliwych...Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko (Tatry) – przewodnik (74 zdjęcia)
Dolina Pięciu Stawów Polskich oferuje nam wiele wariantów wycieczek, spośród których możemy wybrać najbardziej odpowiadający naszej kondycji, naszym umiejętnościom czy warunkom pogodowym. Sam Kozi Wierch, mimo tego że stanowi część Orlej...Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Rzeżuchy – Mały Staw – Kozi Wierch (Tatry) – przewodnik (62 zdjęcia)
Szlaki w Polskich Tatrach Zachodnich, mimo że wydają się łagodne względem choćby Tatr Wysokich, nie wspominając już o wierchach położonych po słowackiej stronie, z pewnością warte są rozważenia podczas planowania naszych górskich wędrówek. W tym...Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec (Tatry) – przewodnik (31 zdjęć)
To bardzo malownicza, różnorodna, a jednocześnie łatwa trasa, prowadząca z Toporowej Cyrhli (ok. 1000 m n.p.m.) do Murowanicy (ok. 935 m n.p.m.) poprzez Polanę pod Kopieńcem (na której można zobaczyć drewniane szałasy pasterskie) i dwa...Toporowa Cyrhla – Kopieniec – Olczysko – Nosal – Murowanica (Tatry) – przewodnik (61 zdjęć)
Karpacz (niem. Krummhübel), to malowniczo położone około pięciotysięczne miasteczko w powiecie Jeleniogórskim. Leży u stóp Śnieżki, w wąskiej i stromej dolinie Łomnicy, rozciągając się na wysokości od 480 do 885 m n.p.m. Ze względu na atrakcyjną...Karpacz (Karkonosze) – przewodnik (27 zdjęć)
Samotnia to jedno z najstarszych i najpiękniej usytuowanych schronisk w Polsce. Otoczone zboczami polodowcowego kotła przegląda się w spokojnych wodach Małego Stawu. Jest to z pewnością idealne miejsce, by odpocząć w trakcie kilkudniowej wędrówki przez...Karpacz (Świątynia Wang) – Pielgrzymy – Schronisko PTTK Samotnia (Karkonosze) – przewodnik (56 zdjęć)
Śnieżka (1602 m n.p.m.1) to najwyższy szczyt Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów, a zatem chyba obowiązkowy punkt na mapie każdego wielbiciela gór, który bardziej lub mniej przypadkowo znajdzie się w okolicy tego pasma.Karpacz – Schronisko Nad Łomniczką – Śnieżka (Karkonosze) – przewodnik (44 zdjęcia)
Szklarska Poręba (niem. Schreiberhau) to niewielkie (liczące około 7 tys. mieszkańców) miasteczko w powiecie jeleniogórskim. Położone u stóp Szrenicy w dolinie rzeki Kamiennej oraz jej dopływów: Kamieńczyka i Szklarki, rozciąga się swoją zabudową na...Szklarska Poręba (Karkonosze) – przewodnik (50 zdjęć)
Śnieżne Kotły (Mały i Wielki) to najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w całych Karkonoszach i główna atrakcja zachodniej ich części. Efektowne urwiska Wielkiego Kotła spadają ponad 200 metrów w dół. Nad nimi góruje charakterystyczna sylwetka...Szklarska Poręba – Wodospad Kamieńczyka – Szrenica – Śnieżne Kotły (Karkonosze) – przewodnik (79 zdjęć)
Komańcza to duża wieś w powiecie sanockim, na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Atrakcyjne położenie, niezła jak na Bieszczady infrastruktura i dobre połączenia komunikacyjne czynią z niej dogodną bazę wypadową do wędrówek w oba...Komańcza (Podkarpacie) – przewodnik (23 zdjęcia)
Szlak Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego podzielony został na dziewięć tras o łącznej długości ponad tysiąca kilometrów! Znajdują się na nim głównie kościółki katolickie i cerkwie, a jest ich tak dużo, że nie...Komańcza – Turzańsk – Rzepedź – Szczawne – Jurowce (Podkarpacie) – przewodnik (22 zdjęcia)
Łatwa i przyjemna trasa doliną Białej Wisełki na Baranią Górę – drugi pod względem wysokości szczyt Beskidu Śląskiego. To właśnie na stokach tej góry swoje źródła mają Biała i Czarna Wisełka, potoki dające początek najdłuższej...Wisła Czarne – Kaskady Rodła – Barania Góra – Przysłop – Wisła Czarne (Beskid Śląski) – przewodnik (33 zdjęcia)
W 1907 rozpoczęła się budowa pierwszego – Gieschewald (Giszowiec) – a rok później spółka zwróciła się do władz z prośbą o pozwolenie na budowę kolejnego, obok szybów Carmer i Nickisch. Od tego drugiego pochodzi nazwa osiedla – Nickischschacht – po...Jarmark na Nikiszu i Grupa Janowska (33 zdjęcia)
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie – to jeden z najstarszych festiwali ulicznych w Europie Środkowej. Po raz pierwszy odbył się w roku 1988, a w ciągu tych wszystkich lat zaprosił na krakowskie ulice tysiące artystów z...Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie ULICA