Rumunia (rum. România) – kraj nad Morzem Czarnym leżący pomiędzy Mołdawią, Ukrainą, Węgrami, Serbią i Bułgarią. Zajmuje powierzchnię 238 391 km², a mieszka na niej około 22 milionów mieszkańców.
UWAGA! Wszystkich, którzy odwiedzali Rumunię albo planują w najbliższym czasie się do tego kraju wybrać, serdecznie zapraszam do współtworzenia tego przewodnika. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.
W roku 1502 Łukasz Arbore, kasztelan Suczawy, otrzymał od Stefana III Wielkiego w podziękowaniu za zasługi w walce przeciwko wojskom polskim króla Jana Olbrachta1 niewielką wieś, która zawdzięcza mu nazwę - Arbore - oraz sławę. Sławę...Arbore i Klasztor Suczewica / Mănăstirea Suceviţa (Rumunia) – przewodnik (43 zdjęcia)
Bârsana to duża wioska w dolinie Izy, w regionie Marmarosz (Maramureş), ale bârsana to również rasa owiec o długim i gęstym runie. Prawdopodobnie mieszkańcy Bârsany żyli z hodowli tych zwierząt, więc może to stąd wzięła się nazwa ich...Bârsana, Marmarosz / Maramureş (Rumunia) – przewodnik (48 zdjęć)
Braszów (rum. Braşov) to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miast Transylwanii. Leży około 166 km na północ od Bukaresztu i licząc sobie około 300 tysięcy mieszkańców jest ósmym pod względem wielkości miastem w Rumunii...Braszów / Braşov (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)
Curtea de Argeş to niewielkie, około 30-tysięczne miasto leżące na prawym brzegu rzeki Ardżesz (rum. Argeş), na południe od Gór Fogaraskich (rum. Munţii Făgăraş), jakieś 20 km od początku słynnej szosy Transfogaraskiej. W XIV wieku...Curtea de Argeş (Rumunia) – przewodnik (31 zdjęć)
Góry Fogaraskie (Munții Făgărașului) to najwyższe pasmo Karpat Rumuńskich. Góry te mają typowo skalisty charakter, kilka szczytów przekracza 2500 m n.p.m. Ponieważ schroniska są znacznie oddalone od siebie, jeśli chcemy wybrać się w góry Fogarskie...Góry Fogaraskie – wokół jeziora Bâlea (Rumunia) – przewodnik (24 zdjęcia)
Wbrew pierwszemu skojarzeniu wioska Humor (rum. Mănăstirea Humorului) nie ma z humorem (w polskim rozumieniem tego słowa) nic wspólnego. Nazwa wzięła się od przepływającej tutaj rzeczki Humor, nazwa rzeczki pochodzi natomiast od węgierskiego...Humor / Mănăstirea Humorului i Woroniec / Voroneţ (Rumunia) – przewodnik (32 zdjęcia)
Hunedoara (węg. Vajdahunyad) to przemysłowe miasto leżące nad rzeką Cerną, w Siedmiogrodzie, w Rumunii. Obecnie liczy sobie około 80 tysięcy mieszkańców, a turystów przyciąga głównie znajdującym się tutaj gotyckim zamkiem z XIV wieku...Hunedoara / Vajdahunyad (Rumunia) – przewodnik (57 zdjęć)
Jaskinia Niedźwiedzia leży na obrzeżach małej wsi o nazwie Chişcău, w Górach Apuseni, na wysokości 482 metrów, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Hunedoarą a Oradeą. Jadąc od strony Oradei kierujemy się na południe na drogę nr 76...Jaskinia Niedźwiedzia / Peştera Urşilor (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)
Bukowina to kraina podzielona od II Wojny Światowej pomiędzy Ukrainę i Rumunię. Znajdziemy tu łagodne wzgórza i doliny, dziką przyrodę, bogaty folklor oraz oczywiście bukowe lasy. Zamieszkują tu ludzie różnych narodowości, poza...Kaczyka / Cacica (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)
Konstanca (rum. Constanța) leży nad Morzem Czarnym i jest zarazem największym portem handlowym kraju. Co ciekawe port poprzez kanał łączy się z Dunajem. W pobliżu miasta leży kąpielisko Mamaja z długą, piaszczystą plażą...Konstanca / Constanța (Rumunia) – przewodnik (22 zdjęcia)
Kościoły Obronne Siedmiogrodu (rum. Biserica Evangelica Fortificata) są unikatem na skalę światową. Ich historia sięga XII wieku. Stanowią przykład imponującego rozwoju społecznego, niespotykanego nigdzie indziej w okresie...Kościoły Obronne Siedmiogrodu (Rumunia) – przewodnik (25 zdjęć)
Płaskowyż Padiș jest częścią Gór Zachodniorumuńskich (Apuseni) i obfituje w liczne atrakcje turystyczne. Mimo że nie ma ostrych grani do przejścia i wysokich szczytów do zdobycia, to trasy turystyczne są malownicze, a niektóre z nich bardzo...Płaskowyż Padisz / Padiș (Rumunia) – przewodnik (52 zdjęcia)
Napisać o regionie w Transylwanii, że charakteryzuje się malowniczymi krajobrazami, to nic nowego. Cała Transylwania taka właśnie jest. No więc co można oryginalnego napisać? Wioski, w których czas nie płynie; furmanki; malowane kapliczki...Pogranicze Sybina / Mărginimea Sibiului (Rumunia) – przewodnik (41 zdjęć)
Wieś Rimetea (czyt.: rimetja) leży w pobliżu miasta Turda, w górach Trascau. Ze względu na to, że większość jej mieszkańców (około 90%) to Węgrzy, funkcjonuje jeszcze druga nazwa wsi: Torocko (torocko – akcent na 1. sylabę). Nazwa...Rimetea / Torocko pod Szeklerską Skałą (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)
Săpânţa to mała wieś - żeby nie powiedzieć wiocha - w okręgu Marmarosz, w północnej Rumunii, prawie na granicy z Ukrainą. I pewnie nikt by o niej nie usłyszał gdyby nie pewien cmentarz, bo choć zabrzmi to dziwnie, to turyści z całego...Săpânţa – Wesoły cmentarz (Rumunia) – przewodnik (35 zdjęć)
Satu Mare/Satmar to liczące około 130 tysięcy mieszkańców miasto w północno-zachodniej Rumunii. „Un sat” to po rumuńsku wieś, „mare” - znaczy duży, a więc nazwę miasta można by przetłumaczyć jako „Duża Wieś”. Satu Mare...Satu Mare / Satmar (Rumunia) – przewodnik (52 zdjęcia)
Sigiszoara (rum. Sighișoara) to zabytkowe miasto położone w środkowej Rumunii nad Wielką Tyrnawą – rzeką, przepływającą przez Siedmiogród. Miasto liczy około 40 tys. mieszkańców. Tutaj podobno urodził się słynny Dracula...Sigiszoara / Sighișoara (Rumunia) – przewodnik (28 zdjęć)
Sybin (rum. Sibiu) to miasto leżące nad rzeką Cibin w Siedmiogrodzie lub jak kto woli w Transylwanii, około 20 km od Gór Fogaraskich. Obecnie liczy sobie około 160 tysięcy mieszkańców. Miasto zostało założone w pobliżu rzymskiej osady...Sybin / Sibiu / Hermannstadt (Rumunia) – przewodnik (86 zdjęć)
Osobom odwiedzającym Marmarosz (rum. Maramureş) - północny region Rumunii - oprócz malowniczych wsi z drewnianą architekturą i starymi cerkwiami warto polecić ciekawe miejsce związane z historią Rumunii. Niecałe 30 km na wschód od...Syhot Marmaroski / Sighetu Marmaţiei (Rumunia) – przewodnik (9 zdjęć)
Szosa Transfogaraska (rum. Transfăgărăşan) to droga biegnąca przez najwyższe pasmo Karpat rumuńskich - Góry Fogaraskie. Droga ma 151 km i osiąga wysokość 2034 m n.p.m. przebijając się na drugą stronę najdłuższym tunelem w Rumunii (884 m).Szosa Transfogaraska / Transfăgărăşan (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)
Twierdza Ponoru (Complexul carstic Cetăţile Ponorului) to najsławniejszy w Rumunii zespół obiektów krasowych. Kompleks tworzą: dolina z kaskadowym wodospadem, dwa zapadłe leje krasowe, jaskinia, przez którą przepływa podziemny strumień oraz wizytówka...Twierdza Ponoru / Cetatile Ponorului (Rumunia) – przewodnik (19 zdjęć)
Rumunia ma dostęp do Morza Czarnego z którym styka się na długości 225 km. Największym rumuńskim portem jest Konstanca, miasto, którego historia sięga starożytności. W IV wieku p.n.e. Grecy założyli tu swoją kolonię Tomis, która w...Vama Veche (Rumunia) – przewodnik (75 zdjęć)
Wąwóz Galbeny leży na płaskowyżu Padisz w Górach Apuseni, które, chociaż nie należą do najwyższych gór w Rumunii, charakteryzują się występowaniem zjawisk krasowych przybierających niespotykane formy, takie jak ponory, aweny, jaskinie...Wąwóz Galbeny / Cheile Galbenei (Rumunia) – przewodnik (23 zdjęcia)
Wąwóz Râmeț (czyt. Ramec) znajduje się w górach Trascau, na południe od opisywanej przeze mnie miejscowości Rimetea. Jest przepięknym, ale wcale nie tak odludnym miejscem, jakby się mogło wydawać. Nadaje się na popas w gorący dzień oraz oferuje ambitną...Wąwóz Râmeț / Cheile Râmețului (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)
Cały rok czekam na moment, kiedy można wreszcie włączyć magiczne kolędy Ştefana Hruşci. Dla Polaka nie brzmią one jak kolędy, bardziej jak ludowe, rytmiczne, góralskie przyśpiewki. Posłuchajcie...Ştefan Hruşcă – kolędnik z Siedmiogrodu
Kiedy wracam z Polski do Rumunii, gdzie mieszkam na stałe od czterech lat, zawsze rzuca mi się w oczy większa ilość rodziców z dziećmi – na ulicach, na spacerach, w parkach itd. Może to dlatego, że w Polsce o polityce prorodzinnej dużo się...Sto lat za Rumunami?
Wielu ludziom, z którymi rozmawiam, Rumunia kojarzy się z biednym, niezbyt bezpiecznym miejscem, zamieszkałym głównie przez Cyganów. Taki obraz związany jest zapewne z opowieściami osób, które przejeżdżały przez ten kraj w latach 80...Dlaczego lubię wracać do Rumunii? (15 zdjęć)
Wracamy do Polski. Jesteśmy na Słowacji, ledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy. Poprzedni stopowy kierowca wysadził nas koło małego jeziorka. Jest koniec maja, wyjątkowo upalny tego roku, nie możemy oprzeć się pokusie, żeby trochę...Jadąc TIR-em z Rumunii... (15 zdjęć)
Osoby, które interesują się podróżami po Rumunii, na pewno czytały o niespotykanej gościnności mieszkańców tego kraju, wiele dobrego napisano również w przewodniku Libertasa. Chciałabym w takim razie napisać o miejscu, gdzie gościnność jest pojmowana...Kucharz CK z La Mamma (1 zdjęcie)
Początkowo mieliśmy pojechać na motocyklach do Satu Mare i zwiedzić region Maramuresz. Życie jednak szybko zweryfikowało nasze plany, bo znajomi w ostatniej chwili wycofali się z projektu. Nie chcąc spędzić urlopu w domu, zabraliśmy naszego...Rumuńska odyseja, czyli Volkswagenem Golfem na rumuńskie wybrzeże Morza Czarnego (18 zdjęć)