„Hiszpański smyczek” jest porównywany z książką, którą bardzo lubię – „Cieniem wiatru” Zafóna. Na pewno jest to prawdą, jeśli chodzi o objętość (ponad 500 stron), częściowo również klimat powieści, która przenosi nas w wiele pięknych miejsc. Fabuła jednak różni się zdecydowanie, stąd moje spostrzeżenie, że porównanie nie jest do końca trafne.
Zaczyna się ciekawie. W Campo Seco rodzi się chłopczyk, którego imię zostaje błędnie wpisane na jego akcie zgonu. Taaak, dobrze widzicie, akcie zgonu. Gdy okazuje się, że dziecko żyje, imienia nie można już zmienić. I tak poznajemy Feliu (w pierwotnej wersji Feliza, co oznacza szczęście) Delagro, nieszczęśliwca z chromym biodrem. Jego życie zmienia się, gdy w spadku po ojcu otrzymuje smyczek. Początkowo gra na skrzypcach, prawdziwy przełom następuje, kiedy pierwszy raz słyszy dźwięki wiolonczeli na koncercie tria ze sławnym pianistą El Nene.
Życie Feliu śledzimy od jego nie całkiem szczęśliwego początku, do melancholijnego końca. W tym czasie zwiedzamy wiele pięknych miejsc – Hiszpanię, Barcelonę, Paryż. Wraz z nim mieszkamy na królewskim dworze, później przenosimy się z miasta do miasta pociągiem. Jesteśmy świadkami sukcesów, ale i porażek. Poznajemy również kilka znakomitych osobistości jak sam Picasso.
Historycznie patrząc, jest to okres, gdy do władzy dochodzi Hitler oraz generał Franco w związku z czym pojawiają się wzmianki o eksterminacji Żydów, o lęku przed śmiercią oraz o ciężkich czasach, które nastają wszędzie.
Początkowo trudno mi się było wciągnąć, nie znajdziemy bowiem w „Hiszpańskim smyczku” dynamicznej akcji czy szybkich jej zwrotów. Po prostu nie da się jej przeczytać na raz, trzeba ją sobie odpowiednio dawkować. Na pewno jest to lektura obowiązkowa dla fanów muzyki klasycznej, dla tych, którzy uwielbiają brzmienie wiolonczeli, pianina i skrzypiec.
Historia mi się podobała, choć męczyłam ją i męczyłam dość długi czas. Czasem lubię sięgnąć po coś takiego zwyczajnie dla odmiany, bo nie jest to opowiastka na jeden wieczór, a historia całego życia ze wszystkimi jego obliczami.
Biblioteka nastolatki:
„Anioły upadają pierwsze” – Agata Rączka„Świat nieograniczonych możliwości” – Mike Dooley„Cukiernia pod Amorem. Zajezierscy” – Małgorzata Gutowska-Adamczyk„Okruchy codzienności” – Elizabeth Strout„Metodyk” – Daniel Radziejewski„Kosmiczna układanka” – Damian Cal„Świeżak” – Henryk Gostomski„Miłość przez małe m” – Francesc Miralles„Dwudziesta żona” – Indu Sundaresan„Odette i inne historie miłosne” – Eric-Emmanuel Schmitt„W poszukiwaniu szczęśliwego domu” – Ewa Lenarczyk„Oszaleć z miłości” – Chris Manby„Przypadek Adolfa H.” – Eric-Emmanuel Schmitt„Każdy by się chciał powiesić” – Anna Staszewska„Spalona róża” – Anna Walczak„Zostań” – Allie Larkin„Ostatnia noc w Twisted River” – John Irving„Siostrzyca” – John Harding„Jeśli zostanę” – Gayle Forman„Krzyk pod wodą” – Jeanette Øbro Gerlow, Ole Tornbjerg„Trucizną mnie uwodzisz” – Jennifer Clement „Malowany ptak” – Jerzy Kosiński„Lista” – J. D. Bujak„Milczące słowa” – Jagoda Wochlik„Skutki uboczne” – Janusz Beynar„Bez mojej zgody” – Jodi Picoult„Deszczowa noc” – Jodi Picoult„Zimowy monarcha” – Bernard Cornwell„Nieprzyjaciel Boga” – Bernard Cornwell„Bez przebaczenia” – Agnieszka Lingas-Łoniewska„Excalibur” – Bernard Cornwell„Mimo wszystko” – Agnieszka Monika Polak„Ciemno, prawie noc” – Joanna Bator„Pałac Północy” – Carlos Ruiz Zafón„Cień wiatru” – Carlos Ruiz Zafón„Hiszpański Smyczek” – Romano-Lax Andromeda„Używane serce” – Catherine Ryan Hyde„Marina” – Carlos Ruiz Zafón„Uzasadniona wątpliwość” – Chris Tvedt„Dziękuję za wspomnienia” – Cecelia Ahern„Braciszek Odd” – Dean Koontz„Grzech ojca” – Daniel Radziejewski„Szczęściary” – Dorota Krawczyńska„Morderstwo w klasztorze” – Donna Fletcher Crow„Coś niebieskiego” – Emily Giffin„Ono” – Dorota Terakowska„Ślepa wierzba i śpiąca kobieta” – Haruki Murakami„Kraina chichów” – Jonathan Carroll„Surogatka” – Sara Connell„Jesteś cudem” – Regina Brett„Żona lotnika” – Melanie Benjamin„Do światła” – Andriej Diakow „Za horyzont” – Andriej Diakow „W mrok” – Andriej Diakow