Podróże małe i duże > Tatry – przewodnik

Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Rzeżuchy – Mały Staw – Kozi Wierch (Tatry) – przewodnik

Widok z Koziego Wierchu (Tatry)Wodospad Siklawa (Tatry)

Dolina Pięciu Stawów Polskich oferuje nam wiele wariantów wycieczek, spośród których możemy wybrać najbardziej odpowiadający naszej kondycji, naszym umiejętnościom czy warunkom pogodowym. Sam Kozi Wierch, mimo tego że stanowi część Orlej Perci (uznawanej za najtrudniejszy szlak w Polskich Tatrach) jest szczytem łatwym technicznie, jednak podejście pod niego może być dość wyczerpujące. Wierzchołek wznosi się na wysokość 2291 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem położonym w całości po stronie polskiej. Roztacza się z niego wspaniała panorama na pozostałą część Tatr Wysokich.

Zielony szlak do Wodospadu Siklawa (Tatry)Mały i Wielki Staw Polski (Tatry)
Niebieski szlak w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Tatry)Widok z Koziego Wierchu (Tatry)Dolina Pięciu Stawów Polskich (Tatry)

Poniższy artykuł jest częścią powstającego (i wciąż bardzo skromnego) internetowego przewodnika po tatrzańskich szlakach. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc, serdecznie zapraszamy do jego współtworzenia. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Informacje praktyczne

Profil wysokości

Szlak: Palenica Białczańska – czerwony – Wodogrzmoty Mickiewicza – zielony – Dolina Pięciu Stawów Polskich – niebieski – Pod Kozim Wierchem – czarny – Kozi Wierch.

Długość trasy: Około 10 km.

Różnica wysokości: 1306 metrów.

Suma wysokości podejść: około 1370 metrów.

Czas przejścia: około 4,5 godziny w jedną stronę! (Jeśli chcemy wrócić na parking, trzeba liczyć około 4 godzin na powrót).

Utrudnienia: trudności mogą się pojawić, jeśli na podejściu pod Kozi Wierch zboczymy ze szlaku (trzeba iść uważnie za znakami).

Masyw Miedzianego na Przednim Stawem Polskim (Tatry)Dolina Pięciu Stawów Polskich (Tatry)Wielki Staw Polski (Tatry)KasiaWielki Staw Polski (Tatry)

Z Palenicy Białczańskiej (985 m n.p.m.) do „Piątki” (około 1625–1900 m n.p.m.)

Przy Wodogrzmotach Mickiewicza (Tatry)

Na parking w Palenicy można dojechać zarówno samochodem, jak i busem. Czerwony szlak, który zaczyna się już tutaj, jest chyba najbardziej obleganą trasą w sezonie. Prowadzi bowiem do Morskiego Oka – obowiązkowego punktu programu każdego turysty. W okresie wakacyjnym idą tędy całe pielgrzymki wycieczkowiczów, szczelnie zapełniając szeroką asfaltową drogę i schronisko nad Morskim Okiem. Na szczęście wyjście wcześnie rano, konieczne ze względu na długość naszej planowanej wędrówki, gwarantuje nam uniknięcie tłumu.

Wyruszamy więc z parkingu i idąc asfaltem, po czterdziestu minutach dochodzimy do Wodogrzmotów Mickiewicza. Tutaj odbijamy w prawo, na szlak zielony, prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Zielony szlak do Wodospadu Siklawa (Tatry)Polana Nowa RoztokaZielony szlak do Wodospadu Siklawa (Tatry)Zielony szlak do Wodospadu Siklawa (Tatry)Zielony szlak do Wodospadu Siklawa (Tatry)
Zielony szlak do Wodospadu Siklawa (Tatry)Wodospad Siklawa (Tatry)

Wchodzimy w las i od razu zaczyna się podejście. Nie jest ono jednak specjalnie męczące, ponieważ wkrótce zaczynają pojawiać się wypłaszczenia. Droga do schroniska powinna zająć nam około dwóch godzin. Zza drzew powoli zaczynają nam się wyłaniać tatrzańskie ściany, a my idąc trochę po prostym, trochę pod górkę po godzinie docieramy do Nowej Roztoki (polany, na której możemy odpocząć w znajdującej się tam wiacie). Dalej drzewa zaczynają się przerzedzać, dzięki czemu mamy przed sobą coraz rozleglejsze widoki.

Wkrótce przechodzimy przez Rzeżuchy (gdzie można odbić na czarny szlak, również prowadzący do schroniska, jednak omijający wodospad Siklawa. Możemy oczywiście wybrać tę opcję. Czasowo nie zrobi nam to różnicy, a trasa ta jest rzadziej uczęszczana, więc rano nie powinniśmy spotkać tam wielu turystów). Proponuję jednak nie schodzić z zielonego szlaku, bo dochodzący do siedemdziesięciu metrów wysokości wodospad jest imponujący i naprawdę warto go zobaczyć. Od Siklawy mamy jeszcze kilkanaście minut podejścia i wkrótce naszym oczom ukazuje się Dolina Pięciu Stawów, z Wielkim Stawem Polskim na czele.

Dolina RoztokiZielony szlak w stronę Doliny Roztoki (Tatry)Dolina Pięciu Stawów Polskich (Tatry)
Zielony szlak do Wodospadu Siklawa (Tatry)Dolina Pięciu Stawów Polskich (Tatry)Dolina Pięciu Stawów Polskich (Tatry)Dolina Pięciu Stawów Polskich (Tatry)Schronisko nad Przednim Stawem Polskim

Jeśli decydujemy się na odpoczynek w schronisku, mamy przed sobą jeszcze dziesięciominutowy spacer (w takim wypadku odbijamy niebieskim szlakiem na lewo, a później wracamy tą samą drogą). Natomiast jeśli zamierzamy iść bezpośrednio na Kozi Wierch, kierujemy się również niebieskim szlakiem, ale w prawą stronę, ku rozszerzającej się Dolinie Pięciu Stawów.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów (Tatry)

Dolina Pięciu Stawów Polskich – Kozi Wierch (2291 m n.p.m.)

Kozi Wierch widoczny ze schroniskaPrzedni Staw Polski (Tatry)Mały i Wielki Staw Polski (Tatry)Wielki Staw Polski (Tatry)Wielki Staw Polski (Tatry)
Dolina Pięciu Stawów Polskich (Tatry)Niebieski szlak w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Tatry)
Niebieski szlak w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Tatry)Wielki Staw Polski (Tatry)

Nad Wielkim Stawem Polskim, rozciągającym się po naszej lewej, góruje masyw Miedzianego, a po drugiej stronie doskonale widać już nasz cel – Kozi Wierch. Po piętnastu minutach dochodzimy do odbicia na czarny szlak, prowadzącego bezpośrednio na szczyt. W tym miejscu skręcamy i zaczynamy podejście, zostawiając dolinę za plecami.

Na Kozi Wierch można dojść również szlakiem żółtym, mającym swój początek nieco dalej niż nasz czarny. Jest to jednak bardzo trudna trasa, prawdopodobnie jedna z trudniejszych w Tatrach, ponieważ prowadzi ona przez Kozią Przełęcz (a ten odcinek, należący do Orlej Perci, wymaga obycia z trudniejszym terenem).

Niebieski szlak w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Tatry)Początek szlaku na Kozi Wierch (Tatry)Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)

Powoli pniemy się ku górze. Podejście jest dość strome, ale dzięki mozolnemu przestawianiu kolejnej nogi wyżej i wyżej szybko zdobywamy wysokość. Od początku czarnego szlaku do samego wierzchołka mamy półtorej godziny. Większość drogi ma charakter schodów, jednak na końcowym fragmencie łatwo jest się zagapić i przejść kilka kamieni w niewłaściwym kierunku, tracąc przez to energię na szukanie właściwej trasy, a zboczenie ze szlaku niekoniecznie jest przyjemne i bezpieczne.

Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)Kasia
Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)Wielki Staw Polski (Tatry)Czarny Staw Polski (Tatry)Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)
Widok na Miedziane nad Wielkim Stawem Polskim (Tatry)Czarny szlak na Kozi Wierch (Tatry)

Kozi nie stawia nas przed trudnościami wynikającymi z dużej ekspozycji czy konieczności wspinaczki – wymaga za to kondycji umożliwiającej nam pokonanie dużego przewyższenia.

Widok ze szczytu zapiera dech w piersiach. Za widoczną jak na dłoni Doliną Pięciu Stawów wznoszą się w oddali: Gerlach, Mięguszowieckie Szczyty, Rysy, Krywań. Później, kierując wzrok na prawo, już nieco bliżej nas Świnica, a obok niej Kościelec, którego zbocza wpadają wprost do Doliny Gąsienicowej. Dalej w prawo znów mamy przed sobą grań, prowadzącą do przełęczy Krzyżne. To właśnie tam kończy się Orla Perć, przebiegająca przez Kozi Wierch, a biorąca swój początek na Zawracie.

Widok z Koziego Wierchu (Tatry)Widok z Koziego Wierchu (Tatry)Widok z Koziego Wierchu (Tatry)Widok z Koziego Wierchu (Tatry)Widok z Koziego Wierchu (Tatry)

Zejście z Koziego i powrót na parking

TatryTatry

Schodzimy tą samą trasą, którą wchodziliśmy – mamy więc przed sobą godzinę ostrego zejścia aż do spotkania czarnego szlaku z niebieskim, a później jeszcze piętnaście minut spaceru do schroniska. Stamtąd proponuję schodzić szlakiem czarnym, myślę, że przyjemniejszym do zejścia od zielonego (nie mijamy tak wielu turystów idących naprzeciwko nam i unikamy jednej troszeczkę nieprzyjemnej płyty, na którą, kierując się pod górę, nie zwraca się większej uwagi, natomiast idąc w dół, trzeba już zachować ostrożność). Jeżeli widzieliśmy Siklawę podczas wejścia, teraz nie ma sensu utrudniać sobie i tak męczącego (bo mamy już w nogach kilka godzin solidnej wędrówki) schodzenia.

Od schroniska do Wodogrzmotów Mickiewicza mamy półtorej godziny drogi. Po półgodzinie szlak czarny łączy się z zielonym i dalej idziemy dobrze znaną nam już trasą. Po dotarciu do asfaltowej drogi pozostaje nam jeszcze dotrzeć nią do parkingu, co zajmuje ostatnie czterdzieści minut naszej wyprawy.

Tatry
Kasia Podziemska

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Tatry – przewodnik:

Zimą na Kozi Wierch (42 zdjęcia)Toporowa Cyrhla – Kopieniec – Olczysko – Nosal – Murowanica (Tatry) – przewodnik (61 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko (Tatry) – przewodnik (74 zdjęcia)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska (Tatry) – przewodnik (66 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Rzeżuchy – Mały Staw – Kozi Wierch (Tatry) – przewodnik (62 zdjęcia)Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt (Tatry) – przewodnik (30 zdjęć)Kiry – Ornak – Starorobociański Wierch (Tatry) – przewodnik (43 zdjęcia)Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Krzyżne (Tatry) – przewodnik (32 zdjęcia)Mała Wysoka i Przełęcz Rohatka (Tatry) – przewodnik (39 zdjęć)Biała Woda – Zielony Staw Kieżmarski – Jagnięcy Szczyt (Tatry) – przewodnik (36 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Bystra Ławka – Skrajne Solisko (Tatry) – przewodnik (57 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw – Koprowy Wierch (Tatry) – przewodnik (46 zdjęć)Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec (Tatry) – przewodnik (31 zdjęć)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec (Tatry) – przewodnik (38 zdjęć)Wylot Doliny Żarskiej – Baraniec – Rohacz Płaczliwy – przewodnik (Tatry) (42 zdjęcia)Grań Otargańców – Dolina Raczkowa – przewodnik (Tatry) (41 zdjęć)Palenica Białczańska – Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch – Dolina Pięciu Stawów Polskich – przewodnik (Tatry) (38 zdjęć)Palenica Białczańska – Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego – przewodnik (Tatry) (23 zdjęcia)Kiry – Ornak – Bystra – przewodnik (Tatry) (28 zdjęć)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.