Podróże małe i duże > Tatry – przewodnik

Szczyrbskie Jezioro – Bystra Ławka – Skrajne Solisko (Tatry) – przewodnik

Widok z Bystrej Ławki (Tatry)Widok z Bystrej Ławki (Tatry)

Bystra Ławka jest kolejnym punktem na mapie Tatr Słowackich, którego przeoczenie stanowiłoby poważny ubytek w kolekcji naszych tatrzańskich wędrówek. Jest to przełęcz znajdująca się na wysokości 2300 m n.p.m., która swoim wąskim przejściem umożliwia nam przedostanie się z Doliny Młynickiej do Doliny Furkotnej. Wycieczka jest zdecydowanie warta odbycia, zarówno ze względu na piękno dolin, w które będziemy się zagłębiać, jak i na możliwość podziwiania ich wraz z górującymi nad nimi szczytami z samej przełęczy.

W ramach urozmaicenia i przedłużenia trasy, warto „zahaczyć” w drodze powrotnej o Skrajne Solisko (2126 m n.p.m.). Szczyt wymaga od nas jedynie odrobiny kondycji, a w przypadku sprzyjającej pogody dostarczy nam kolejną porcję widokowych doznań.

Pamiętać należy o dwóch rzeczach: w Tatrach Słowackich powyżej schronisk (a więc tak jak zaplanowana jest ta wycieczka) wychodzić można jedynie od 15 czerwca do 1 listopada, a po drugie, przed wyjściem w góry warto pomyśleć o wykupieniu właściwego ubezpieczenia, ponieważ po słowackiej stronie jesteśmy zobowiązani do pokrywania kosztów ewentualnych akcji ratowniczych z własnej kieszeni.

Początek szlaku w Szczyrbskim Jeziorze (Tatry)Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)
Wodospad Skok (Tatry)Staw nad Skokiem (Tatry)
Capi Staw (Tatry)Widok w stronę Doliny Furkotnej (Tatry)Wyżni Wielki Staw Furkotny (Tatry)Zejście żółtym szlakiem (Tatry)

Poniższy artykuł jest częścią powstającego (i wciąż bardzo skromnego) internetowego przewodnika po tatrzańskich szlakach. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc, serdecznie zapraszamy do jego współtworzenia. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Informacje praktyczne

Przełęcz Bystra Ławka (Tatry)Zejście żółtym szlakiem (Tatry)

Szlak: Szczyrbskie Jezioro – żółty – Bystra Ławka – żółty – niebieski – Chata pod Soliskiem – czerwony – Skrajne Solisko – czerwony – Chata pod Soliskiem – niebieski – Szczyrbskie Jezioro

Długość trasy: około 18,5 km

Różnica wysokości: 985 m

Suma wysokości podejść: około 1380 m

Czas przejścia: około 8 godzin (zakładając wejście na Skrajne Solisko)

Utrudnienia: Trudności napotykamy jedynie na ostatnich metrach podejścia na Bystrą Ławkę oraz zaraz na początku zejścia z przełęczy. Musimy się nastawić tam na sporą ekspozycję i konieczność skorzystania z łańcuchów – fragment ten jest jednak krótki i dobrze przygotowany dla turystów, więc przy zachowaniu ostrożności nie powinien stanowić problemu.

Szczyrbskie Jezioro / Štrbské Pleso (1315 m n.p.)

Początek szlaku w Szczyrbskim Jeziorze (Tatry)

Szczyrbskie Jezioro jest niewielką turystyczną mieściną, oddaloną o około 50 km od granicy polskiej. Samochodem dotrzeć tam możemy, odbijając z podtatrzańskiej Drogi Wolności, która będzie nas prowadziła niemal na całej długości trasy, jaką pokonamy w Słowacji. Możemy również wykorzystać tamtejszą kolejkę zębatą – jest to bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli potrzebujemy przemieścić się między okolicznymi miejscowościami.

Początek szlaku w Szczyrbskim Jeziorze (Tatry)
Początek szlaku w Szczyrbskim Jeziorze (Tatry)Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)

Na miejscu odnajdujemy duży parking przy dworcu, gdzie pozostawienie samochodu na cały dzień wyniesie nas około 5 euro. Po drugiej stronie szosy znajduje się kolejny parking (gdzie ceny są nieco wyższe) i tam swój początek bierze droga, która poprowadzi nas w kierunku Doliny Młynickiej. W pewnym momencie odbija ona w prawo (zwracamy uwagę na szlakowskazy, kierujemy się według żółtych oznaczeń) i zagłębia się już bezpośrednio w dolinę.

Bystra Ławka / Bystrá lávka (2300 m n.p.m.)

Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)

Ścieżka prędko wchodzi w las, oszczędzając nas początkowo lekkimi podejściami. Po kilkudziesięciu minutach marszu drzewa zaczynają się przerzedzać, a zza nich dostępne naszym oczom stają się pierwsze potężne tatrzańskie ściany. Droga cały czas jest dość łagodna i stanowi przeplatankę podejść i wypłaszczeń. Wreszcie docieramy pod Wodospad Skok („skok” w języku słowackim oznacza właśnie wodospad) – dojście do tego miejsca od początku naszej wędrówki powinno zająć około półtorej godziny.

Wodospad Skok (Tatry)
Wodospad Skok (Tatry)

Kaskadę zostawiamy po naszej prawej stronie i zaczynamy piąć się przeciwnie do kierunku opadania potężnych ilości wody, dzięki czemu niedługo później znajdujemy się na wysokości progu skalnego, skąd możemy przypatrzeć się z góry dolinie, którą dotychczas przebyliśmy. Od wodospadu do przełęczy dzielą nas jeszcze dwie godziny marszu.

Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)Widok na Dolinę Młynicką (Tatry)
Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)

Pokonujemy krótki i łatwy odcinek ubezpieczony łańcuchami (przydają z pewnością w przypadku, gdy skała jest mokra), przechodzimy obok Stawu nad Skokiem i, niezmiennie żółtym szlakiem, zmierzamy w stronę Bystrej Ławki. Moment wyjścia ponad próg wodospadu oznaczał również przekroczenie piętra kosodrzewiny – teraz więc wędrujemy odkrytym terenem, coraz intensywniej zdominowanym przez kamienie.

Staw nad Skokiem (Tatry)Staw nad Skokiem (Tatry)Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)
Tablica upamiętniająca wypadek śmigłowca w 1979 r. (Tatry)

Pokonujemy kolejne przewyższenia i, mijając po drodze tablicę upamiętniającą wypadek helikoptera Tatrzańskiego Pogotowia Górskiego (Horskej Služby) w 1979 roku (zginęło wtedy 7 osób), obok której wciąż znajdują się szczątki rozbitego śmigłowca, dochodzimy do Capiego Stawu.

Capi Staw (Tatry)Capi staw (Tatry)
Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)

Tu łapiemy oddech i rozpoczynamy ostatni odcinek podejścia przed przełęczą. Jest on dosyć mozolny, ale za to łatwy technicznie. Jedynie końcówka ubezpieczona jest łańcuchami – tam rzeczywiście kroki należy stawiać rozważnie. Dopiero gdy wkroczymy na Bystrą Ławkę, ukaże nam się widok na Dolinę Furkotną. Jednak przełęcz jest tak wąska (swobodnie może stać tam jedna osoba), że aby nacieszyć się pełnym widokiem, należy zejść parę kroków w dół.

Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)
Żółty szlak na Bystrą Ławkę (Tatry)Capi Kocioł (Tatry)Podejście pod Bystrą Ławkę (Tatry)Widok w stronę Doliny Furkotnej (Tatry)Widok w stronę Doliny Młynickiej (Tatry)

Zejście z Bystrej Ławki

Wyżni Wielki Staw Furkotny (Tatry)Niżni Wielki Staw Furkotny (Tatry)

Ostatni raz spoglądamy w stronę Doliny Młynickiej, nad którą dumnie góruje Szczyrbski Szczyt, a dalej rysują się sylwetki Mięguszowieckich Szczytów i zwracamy się ku Dolinie Furkotnej. Tutaj również fragment przed samą przełęczą ubezpieczony jest łańcuchami – i słusznie, ekspozycja jest tu jednak znaczna.

Dalej zejście jest bardziej oczywiste, ale i męczące – kamienista ścieżka prowadzi początkowo ostro w dół, później dopiero, gdy zbliżymy się już znacząco do stawu, stawać się będzie coraz łagodniejsza, aż wprowadzi nas w piętro kosodrzewiny.

Zejście żółtym szlakiem (Tatry)Zejście żółtym szlakiem (Tatry)
Zejście żółtym szlakiem (Tatry)Odbicie niebieskiego szlaku do Chaty pod Soliskiem (Tatry)

Lekkimi podejściami i zejściami dotrzemy do rozstaja szlaków (od przełęczy idzie się tu mniej więcej półtorej godziny). Tu należy zadecydować, czy schodzimy od razu do Szczyrbskiego Jeziora żółtym szlakiem (który później przechodzi w czerwony), co zajmie nam kolejne półtorej godziny, czy postanawiamy nieco wydłużyć naszą wycieczkę i obieramy za kolejny cel Chatę pod Soliskiem.

Chata pod Soliskiem (1840 m n.p.m.), Skrajne Solisko (2093 m n.p.m.) i zejście do Szczyrbskiego Jeziora

Niebieski szlak do Chaty pod Soliskiem (Tatry)

Od Chaty pod Soliskiem dzieli nas stąd 25 minut. Odbijamy na niebieski szlak i ponownie zaczynamy zdobywać wysokość. Wkrótce naszym oczom ukazuje się część wyciągu narciarskiego, a w końcu sam budynek schroniska.

Niebieski szlak do Chaty pod Soliskiem (Tatry)Chata pod Soliskiem (Tatry)

Teraz czeka nas ostatnie tego dnia podejście – czerwonym szlakiem na Skrajne Solisko (Predné Solisko). Według czasów powinno nam ono zająć godzinę, ale nawet na zmęczeniu dotychczasową wędrówką, spokojnym tempem możemy pokonać ten fragment w 40–50 minut. Na szczycie czeka nas wspaniała nagroda – podziwiać możemy wysokogórski krajobraz, między innymi potężny masyw Krywania, a zwróciwszy się ku Dolinie Młynickiej z dumą spojrzeć na doskonale widoczny szlak, który dziś przebyliśmy. Pięknie widać również Szczyrbskie Jezioro – teraz ono staje się naszym celem, który powinniśmy osiągnąć za godzinę i 45 minut.

Czerwony szlak na Skrajne Solisko (Tatry)
Czerwony szlak na Skrajne Solisko (Tatry)Czerwony szlak na Skrajne Solisko (Tatry)Widok że Skrajnego Soliska (Tatry)Widok w stronę Doliny Młynickiej (Tatry)Widok na Krywań (Tatry)
Widok na Szczyrbskie Jezioro (Tatry)Zejście do Szczyrbskiego Jeziora (Tatry)Szczyrbskie Jezioro (Tatry)Szczyrbskie Jezioro (Tatry)

Schodzimy więc tą samą drogą na Solisko i dalej, kierując się niebieskimi oznaczeniami, wędrujemy w dół, niemal cały czas wzdłuż linii wyciągu. Szlak wyprowadzi nas nad samo jezioro, z którego na parking dzieli nas kilka minut spaceru.

Kasia Podziemska

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Tatry – przewodnik:

Zimą na Kozi Wierch (42 zdjęcia)Toporowa Cyrhla – Kopieniec – Olczysko – Nosal – Murowanica (Tatry) – przewodnik (61 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Morskie Oko (Tatry) – przewodnik (74 zdjęcia)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat – Dolina Pięciu Stawów – Palenica Białczańska (Tatry) – przewodnik (66 zdjęć)Palenica Białczańska – Wodogrzmoty Mickiewicza – Rzeżuchy – Mały Staw – Kozi Wierch (Tatry) – przewodnik (62 zdjęcia)Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt (Tatry) – przewodnik (30 zdjęć)Kiry – Ornak – Starorobociański Wierch (Tatry) – przewodnik (43 zdjęcia)Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Krzyżne (Tatry) – przewodnik (32 zdjęcia)Mała Wysoka i Przełęcz Rohatka (Tatry) – przewodnik (39 zdjęć)Biała Woda – Zielony Staw Kieżmarski – Jagnięcy Szczyt (Tatry) – przewodnik (36 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Bystra Ławka – Skrajne Solisko (Tatry) – przewodnik (57 zdjęć)Szczyrbskie Jezioro – Popradzki Staw – Koprowy Wierch (Tatry) – przewodnik (46 zdjęć)Siwa Polana – Grześ – Rakoń – Wołowiec (Tatry) – przewodnik (31 zdjęć)Kuźnice – Czarny Staw Gąsienicowy – Karb – Kościelec (Tatry) – przewodnik (38 zdjęć)Wylot Doliny Żarskiej – Baraniec – Rohacz Płaczliwy – przewodnik (Tatry) (42 zdjęcia)Grań Otargańców – Dolina Raczkowa – przewodnik (Tatry) (41 zdjęć)Palenica Białczańska – Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch – Dolina Pięciu Stawów Polskich – przewodnik (Tatry) (38 zdjęć) Palenica Białczańska – Morskie Oko – Wrota Chałubińskiego – przewodnik (Tatry) (23 zdjęcia)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.