Zamek Rozafat znajduje się w okolicach Szkodry. Położony na skalistym wzgórzu, otoczony rzekami Drin i Buna. W przeszłości twierdza była trudna do zdobycia. Nazwa budowli pochodzi od imienia Rosaphy – kobiety, która według legendy została tutaj żywcem zamurowana. Zamkowy kompleks zajmuje ponad 9 ha. Tereny wokół budowli były zamieszkane od czasów antycznych. Z murów twierdzy rozciąga się rozległa panorama Szkodry, Jeziora Szkoderskiego, oraz Gór Przeklętych. Jest to jeden z największych zamków w Albanii.
UWAGA! Wszystkich, którzy odwiedzali Albanię albo planują w najbliższym czasie się do tego kraju wybrać, serdecznie zapraszam do współtworzenia tego przewodnika. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.
Tereny wokół Jeziora Szkoderskiego były zamieszkane już w starożytności. Pierwszymi osadnikami były plemiona ilyryjskie. W III w. p.n.e. wzniosły one na skalistym wzgórzu twierdzę. Okoliczna ludność zajmowała się głównie rzemieślnictwem, nastąpił szybki rozwój gospodarczy, a okolica stała się częścią Królestwa Ilirii.
W 167 r. p.n.e. Twierdza Rozafat została podbita przez Rzymian, a tereny te stały się częścią rzymskiej prowincji. Strategiczne położenie twierdzy pozwalało Imperium Rzymskiemu kontrolować żeglugę na Jeziorze Szkoderskim. Po upadku Rzymu okolice zamieszkali Słowianie.
W XI wieku twierdza weszła w skład serbskiego królestwa Zety (księstwo słowiańskie). XII wiek to z kolei dominacja Cesarstwa Bizantyjskiego. W 1396 roku zamek zdobyli Wenecjanie. To właśnie za panowania Republiki Weneckiej, twierdza Rozafat została przebudowana. Wzmocnione zostały mury, powstał retencyjny zbiornik wody pitnej.
W latach 1461–1474 przy dalszej rozbudowie pracują ówcześni mistrzowie budowlani z samej Dalmacji. W latach 1478–1479 toczy się bitwa o Szkodrę. Republika Wenecka walczy z Imperium Osmańskim o kontrolę wybrzeża adriatyckiego i tamtejszych szlaków handlowych. Głównym ośrodkiem obrony staje się twierdza Rozafat. Załoga zamku liczy niespełna 2000 obrońców, podczas gdy wojsko osmańskie ponad 46 ooo żołnierzy. Budowla obronna ostrzeliwana przez artylerię turecką jest poważnie uszkodzona. Turcy blokują miasto, tym samym odcinając obrońców twierdzy od dostaw żywności i broni. W 1479 roku Imperium Osmańskie zdobywa zamek Rozafat. Albańscy obrońcy uciekają w góry, weneccy natomiast próbują wrócić do ojczyzny. Turcy przejmują pełną kontrolę nad albańskim wybrzeżem Morza Adriatyckiego.
W czasie trwania I wojny bałkańskiej ponownie dochodzi do oblężenia twierdzy. Tym razem obrońcami zamku Rozafat staje się osmańska załoga, która walczy przeciwko czarnogórskim i serbskim oddziałom wojskowym. Bitwa o twierdzę toczy się w latach 1912–1913 i kończy się kapitulacją Turków. Budowlę tymczasowo przejmuje Czarnogóra, ale na skutek międzynarodowej, politycznej demonstracji, twierdza przechodzi w albańskie władanie, Szkodra natomiast staje się stolicą nowo powstałego państwa albańskiego. W 1939 roku podczas włoskiej inwazji na Albanię, w twierdzy ukrywa się dwóch oficerów, którzy ostrzeliwują wojska włoskie.
Zamek zachowany jest w dobrym stanie i został udostępniony zwiedzającym. Wstęp kosztuje 2 euro od osoby (cena z lipca 2014 roku), a na zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować około godziny.
Shqipëria - Kraina Orłów - przewodnik po Albanii:
Kruja / Krujë (Albania) - przewodnik (35 zdjęć)Berat (Albania) – miasto tysiąca okien – przewodnik (73 zdjęcia)Apollonia / Aπολλωνία κατ' Επίδαμνον (Illyria) – przewodnik (22 zdjęcia)Wlora / Vlora / Vlorë / Αυλών / Valona (Albania) – przewodnik (34 zdjęcia)Przełęcz Llogara (Albania) – przewodnik (33 zdjęcia)Himarë / Himara / Χειμάρρα (Albania) – przewodnik (31 zdjęć)Sarandë / Saranda / Άγιοι Σαράντα (Albania) – przewodnik (24 zdjęcia)Butrint / Βουθρωτόν / Buthrotum / Butrinti (Albania) - przewodnik (62 zdjęcia)Ksamil / Εξαμίλια (Albania) – Raj na ziemi – przewodnik (48 zdjęć)Festiwal Folklorystyczny w Gjirokastër (Albania) Festivali Folklorik Kombëtar (57 zdjęć)Gjirokastёr / Gjirokastra / Αργυρόκαστρο (Albania) – przewodnik (41 zdjęć)Durrës / Επίδαμνος / Dyrrachium / Durazzo (Albania) – przewodnik (73 zdjęcia)Tirana / Tiranë (Albania) – przewodnik (61 zdjęć)Prokletije, góry Przeklęte (Albania) – przewodnik (18 zdjęć)Albania, najczęściej zadawane pytania – przewodnik (40 zdjęć)Rozmówki polsko–albańskie (2 zdjęcia) Zamek Rozafat w Szkodrze / Kalaja e Shkodrës (Albania) – przewodnik (28 zdjęć)