Podróże małe i duże > Rumunia - przewodnik

Sigiszoara / Sighișoara (Rumunia) – przewodnik

W stronę Wieży Zegarowej, Sigiszoara (Rumunia)

Sigiszoara (rum. Sighișoara) to zabytkowe miasto położone w środkowej Rumunii nad Wielką Tyrnawą – rzeką, przepływającą przez Siedmiogród. Miasto liczy około 40 tys. mieszkańców. Tutaj podobno urodził się słynny Dracula.

Sigiszoara przypomina średniowieczny gród i posiada jedną z najlepiej zachowanych starówek w Europie Środkowo-Wschodniej. Zespół fortyfikacji położony jest na wzgórzu. Warto pospacerować wąskimi uliczkami, zabłądzić, zgubić się. Miasto-muzeum, jak bywa nazywane, przyciąga turystów, architektów, historyków, studentów akademii sztuk pięknych. Jest to z pewnością klimatyczne miejsce warte odwiedzenia podczas pobytu w Siedmiogrodzie. Sigiszoara od 1999 roku znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Oryginalna architektura, Sigiszoara (Rumunia)Ciągle w remoncie, Sigiszoara (Rumunia)Sigiszoara (Rumunia) Zabudowa, Sigiszoara (Rumunia)Dachy, Sigiszoara (Rumunia)

UWAGA! Wszystkich, którzy odwiedzali Rumunię albo planują w najbliższym czasie się do tego kraju wybrać, serdecznie zapraszam do współtworzenia tego przewodnika. Można w tej sprawie pisać na adres redakcji redakcja@libertas.pl.

Historia

W stronę Wieży Zegarowej, Sigiszoara (Rumunia)W stronę Wzgórza Szkolnego, Sigiszoara (Rumunia)W stronę Wzgórza Szkolnego, Sigiszoara (Rumunia)

Sigiszoara pierwotnie nosiła łacińską nazwę Castrum Sex. Tak nazywano ją już w 1191 roku. W XII w. węgierski król sprowadził tu niemieckich rzemieślników (Sasów) w celu zwiększenia liczby ludności i obrony granic swojego państwa. Nastąpił szybki rozwój rzemiosła i handlu, powstały liczne cechy rzemieślnicze.

W 1298 roku z polecenia papieża Bonifacego VIII powstał klasztor dominikański. Niemieccy osadnicy wybudowali fortyfikacje obronne i powstała murowana zabudowa miejska.

W węgierskich dokumentach datowanych na XIV wiek osada figuruje pod różnymi nazwami: Segesvar, Castrum Schez, Castrum Scheks. Utrwaliła się również niemiecka nazwa Schassburg. Co ciekawe, dopiero w 1367 r. miejscowość otrzymała prawa miejskie.

W 1431 roku urodził się tutaj Vlad Țepeș, który później został Hospodarem Wołoskim (hospodar z ros. – ‘książę, władca’), znanym jako Dracula. W XVI wieku zbudowano wiele budynków w stylu późnogotyckim i renesansowym. Miasto przetrwało okupację turecką, liczne pożary i epidemie dżumy, które nawiedziły je trzykrotnie (w latach: 1604, 1647 i 1709) dziesiątkując mieszkańców.

W czasie rewolucji węgierskiej (1848 r.) rozegrała się tu bitwa z udziałem gen. Józefa Bema.

W wyniku rozpadu Austro-Węgier, który miał miejsce po pierwszej wojnie światowej, Sigiszoara została włączona w granice Królestwa Rumunii. Po zakończeniu światowego konfliktu i objęciu władzy przez komunistów, miasto zostało uznane za zabytek i dzięki temu unikło przebudowy i komunistycznej industrializacji.

Sigiszoara (Rumunia)Zabytkowa zabudowa, Sigiszoara (Rumunia)Starówka, Sigiszoara (Rumunia)Narodowy samochód, Sigiszoara (Rumunia)Zabudowa, Sigiszoara (Rumunia)

Zwiedzanie

Wieża zegarowa (Turnul cu Ceas)

Wieża Zegarowa, Sigiszoara (Rumunia)Wieża Zegarowa, Sigiszoara (Rumunia)

Wieża zegarowa (Turnul cu Ceas) – symbol i jednocześnie wizytówka miasta. Została zbudowana w 1556 roku. Niegdyś miejsce zgromadzeń rady miejskiej i punkt obserwacyjny. Stanowiła jeden z elementów całej fortyfikacji obronnej, która miała chronić przed najazdami między innymi Turków. W 1648 roku zamontowano w niej zegar, który działa do dzisiaj. Po pożarze, który miał miejsce w 1677 roku, została odbudowana, dodano także ozdobny dach, który wykonali dwaj artyści z Tyrolu. Obiekt mierzy 64 metrów. Współcześnie znajduje się tutaj punkt widokowy, z którego roztacza się widok na miasto i okolicę. W wieży mieści się także niewielkie Muzeum Historyczne, w którym możemy podziwiać historyczne dokumenty, monety, dawne przedmioty codziennego użytku.

Kościół Dominikanów (Biserica monastirii dominicane)

Kościół Dominikanów, Sigiszoara (Rumunia)

Kościół Dominikanów (Biserica monastirii dominicane) jest najstarszym budynkiem sakralnym w mieście. W średniowieczu istniał tu Klasztor Dominikanów. Ich patronką była Najświętsza Maria Panna. Po przyjęciu przez Sasów wiary luterańskiej w 1547 roku, obiekt stał się kościołem luterańskim i główną świątynią w mieście. Najcenniejszy zabytek znajduje się we wnętrzu obiektu sakralnego – jest to chrzcielnica z XV wieku. W kościele można także podziwiać kolekcję wschodnich dywanów. Kupcy wracający z podróży handlowych, składali je w podzięce za szczęśliwie odbytą podróż, jednocześnie prosząc o dalszą opiekę, wstawiennictwo i pomyślność w interesach. Obecnie, w efekcie przebudowy, jest to kościół halowy w stylu gotyckim.

Dom Draculi (Casa Dracula)

Dom Draculi, Sigiszoara (Rumunia)Dom Draculi i Wieża, Sigiszoara (Rumunia)

Dom Draculi (Casa Dracula) znajduje się w okolicy Wieży Zegarowej. Łatwo go znaleźć, bo jego fasada została pomalowana na kolor ochry. Jest to najstarszy obiekt świecki w mieście. Początkowo dom był parterowy i wykonany z kamienia rzecznego, piętra dobudowano dopiero w XVII wieku. Tutaj podobno urodził się i przebywał w latach 1431–1436 Vlad Țepeș, który stał się pierwowzorem słynnego Draculi w powieści Brama Stokera. Sama postać historyczna miała niezwykle ciekawy życiorys. Vlad żył w latach 1431–1476. Nazywano go również Vlad Dracula, od nazwy zakonu rycerskiego Dragonów, do którego przynależał (zakon z polecenia papieża miał bronić wartości chrześcijańskich i samych wyznawców przed rosnącą potęgą Imperium Osmańskiego). W dzieciństwie został porwany przez Turków (przetrzymywano go jako zakładnika, w ten sposób muzułmanie chcieli wymusić lojalność jego ojca wobec ich imperium). W samej Turcji spędził 7 lat. W 1448 roku z polecenia Turków zasiadł na tronie wołoskim i stał się hospodarem Wołoszczyzny. Został obalony przez Węgrów, jednak po pokonaniu węgierskiego pretendenta do tronu, ponownie został władcą tej krainy (1456 r.).

Hospodar słynął z okrucieństwa (swoich wrogów i przeciwników kazał nabijać na pal). Z drugiej jednak strony wspierał mieszczaństwo i kupców wołoskich. Za jego życia zaczęto używać współczesnej nazwy miasta. Początkowo utrzymywał pokojowe stosunki z Turcją, płacąc regularnie haracz. Z czasem jednak przystąpił do wojny z sułtanem. To właśnie Vlad był pomysłodawcą „Lasu Pali” (sułtan wraz ze swym wojskiem, podczas marszu przez Wołoszczyznę, zobaczył mnóstwo jeńców tureckich ponabijanych na pale. Vlad tym samym wystraszył wrogów i bez interwencji zbrojnej zmusił ich do odwrotu).

Dracula zginął w wyniku zamachu, który zorganizowali jego wrogowie (inna wersja mówi, że podczas starcia przypadkowo został zraniony przez swojego żołnierza). Legenda głosi, że odciętą głowę Vlada zakonserwowano w miodzie i wysłano na dwór turecki, jako trofeum wojenne. Ciało samego hrabiego podobno spoczywa gdzieś w okolicach dzisiejszego Bukaresztu. Obecnie jego dom to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Znajduje się tu ekskluzywna restauracja i Muzeum Broni. Nad wejściem natomiast wisi herb smoka (od nazwy Zakonu Smoka, do którego przynależał ojciec Vlada). Herb został wykonany w zakładzie kowalstwa artystycznego.

Schody Szkolne (Scara şcolarilor)

Schody szkolne, Sigiszoara (Rumunia)

Schody Szkolne (Scara şcolarilor) – drewniane stopnie prowadzące z miasta na wzgórze. Obiekt jest zadaszony i powstał prawdopodobnie w 1662 roku. Z początku schody liczyły 300 stopni, obecnie jest ich około 172. Na wzgórzu istniała najstarsza szkoła w mieście, a uczniowie i nauczyciele korzystali z nich w czasie niepogody. Zimą była to jedna z najbezpieczniejszych dróg do budynku. Obecnie schody stanowią jedną z atrakcji turystycznych Sigiszoary. Można się nimi dostać się do budynku starej szkoły z 1619 roku, Gimnazjum Josepha Haltricha wybudowanego w latach 1792–1817. Na wzgórzu znajduje się również kościół.

Kościół na Wzgórzu (Biserica din Deal)

Wzgórze Szkolne, Sigiszoara (Rumunia) Kościół na Wzgórzu (Biserica din Deal) – obiekt sakralny położony na Wzgórzu Szkolnym. Budowano go w latach 1345–1525. Usytuowany w najwyższym punkcie Starego Miasta kościół był wielokrotnie przebudowywany. Początkowo służył jako kościół katolicki, ale po przejściu mieszkańców na luteranizm w 1547 roku, stał się ich kościołem parafialnym i główną świątynią w mieście. We wnętrzu umieszczono 14 nagrobków. W nawach bocznych możemy podziwiać tarcze herbowe króla Macieja Korwina, króla Władysława III i księcia Stefana Batorego. Budowę kościoła finansowali w dużej mierze kupcy, którzy podróżowali z Zachodu na Wschód. Właśnie w podzięce za odbytą podróż, składali cenne dary. Co ciekawe, główny ołtarz wykonał Jan Stwosz (syn słynnego Wita Stwosza, który wykonał ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie).

Cmentarz ewangelicki (Vechi cimitir evanghelic)

Cmentarz Saski, Sigiszoara (Rumunia)

Cmentarz ewangelicki (Vechi cimitir evanghelic) znajduje się w obrębie murów miejskich, tuż obok Kościoła na Wzgórzu. Jest nadal używany przez ludność niemieckojęzyczną zamieszkującą Sigiszoarę. Zabytkowe saskie nagrobki i malowniczy park, sprawiają, że jest to warte odwiedzenia miejsce. Znaczna część nagrobków datowana jest na koniec XIX i początek XX wieku.

Wieża Krawców (Turnul Croitorilor)

Wieża Krawców, Sigiszoara (Rumunia)

Wieża Krawców (Turnul Croitorilor) to jedna z wież obronnych miasta. Powstała prawdopodobnie w XIV wieku. Zbudowana na planie prostokąta, cechuje ją masywna konstrukcja i prostota wykonania. Została zniszczona na skutek pożaru, który miał miejsce w 1676 roku – wypaleniu uległ przechowywany tam proch, a zniszczeniu przetrzymywana tam broń i składowana pszenica. Obiekt został częściowo odbudowany w 1679 roku. Pierwotny wygląd przywrócono mu dopiero w 1935 roku.

Katedra Trójcy Świętej (Biserica „Sfânta Treime” din Sighișoara)

Katedra Trójcy Świętej, Sigiszoara (Rumunia)

Katedra Trójcy Świętej (Biserica „Sfânta Treime” din Sighișoara) – prawosławna katedra, która została wybudowana w latach 1934–1937. Położona nad rzeką, poniżej Starego Miasta. Reprezentuje styl bizantyński, natomiast jej wnętrze jest proste, renesansowe. Koszt budowy wyniósł 12 milionów lei.

Dom pod Jeleniami (Casa cu Cerb)

Kamienice starówki i wypoczywający pies, Sigiszoara (Rumunia)

Dom pod Jeleniami (Casa cu Cerb) – jest to jedna z najpiękniejszych i najstarszych kamienic w mieście. Specyficzna nazwa pochodzi od wystającego poroża i rysunku jelenia, który został umieszczony na fasadzie kamienicy. W XIII wieku był to drewniany dom. W XVII w. obiekt był już murowany. Kamienica była siedzibą bogatych kupców i ważnych osobistości. Dom znajduje się niedaleko Wieży Zegarowej. W latach 1997–2001 kamienica została wyremontowana ze środków niemieckiej fundacji, mającej swą siedzibę w Monachium.

Wieża Powroźników (Turnul Franghierilor)

Wieża Powroźników, Sigiszoara (Rumunia)

Wieża Powroźników (Turnul Franghierilor) – jedna z 9 baszt obronnych miasta znajdująca się na Wzgórzu Szkolnym. W 1241 roku została zniszczona przez Tatarów. Odbudowano ją w 1350 roku. Jest to jedna z niewielu wież, która nienaruszona przetrwała pożar z 1676 roku.

Noclegi

Hotel Transilvania

Hotel Transilvania, Sigiszoara (Rumunia)Paking przy hotelu, Sigiszoara (Rumunia)

Godnym polecenia miejscem noclegowym jest położony na przedmieściach hotel Transilvania. Pokoje są przestronne i czyste, a w ciągu 30 minut spacerem można z niego dojść na zabytkową Starówkę. W hotelu znajduje się również restauracja, która serwuje dania kuchni rumuńskiej, jak i międzynarodowej. Personel dobrze mówi po angielsku.

Przykładowa cena: 270 lei za pokój dwuosobowy, przy dwudniowym pobycie1.

Hotel Transilvania str N Filipescu nr. 1A Mures Romania 545400 Sighisoara Tel: 0040 265 770500 Fax: 0040 265 770501 e-mail: office@hoteltransilvaniasighisoara.eu http://www.hoteltransilvaniasighisoara.com/ro/

Sylwia Krakówka
  1. Cena z września 2013 roku.

Załóż wątek dotyczący tego tekstu na forum

Rumunia - przewodnik:

Satu Mare / Satmar (Rumunia) - przewodnik (52 zdjęcia)Săpânţa - Wesoły cmentarz (Rumunia) – przewodnik (35 zdjęć)Bârsana, Marmarosz / Maramureş (Rumunia) - przewodnik (48 zdjęć)Humor / Mănăstirea Humorului i Woroniec / Voroneţ (Rumunia) - przewodnik (32 zdjęcia)Arbore i Klasztor Suczewica / Mănăstirea Suceviţa (Rumunia) – przewodnik (43 zdjęcia)Kaczyka / Cacica (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)Vama Veche (Rumunia) - przewodnik (94 zdjęcia)Braszów / Braşov (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)Curtea de Argeş (Rumunia) – przewodnik (31 zdjęć)Szosa Transfogaraska / Transfăgărăşan (Rumunia) – przewodnik (68 zdjęć)Sybin / Sibiu / Hermannstadt (Rumunia) – przewodnik (86 zdjęć)Hunedoara / Vajdahunyad (Rumunia) - przewodnik (57 zdjęć)Jaskinia Niedźwiedzia / Peştera Urşilor (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)Ştefan Hruşcă – kolędnik z SiedmiogroduSyhot Marmaroski / Sighetu Marmaţiei (Rumunia) – przewodnik (9 zdjęć)Kościoły Obronne Siedmiogrodu (Rumunia) – przewodnik (25 zdjęć)Rimetea / Torocko pod Szeklerską Skałą (Rumunia) – przewodnik (21 zdjęć)Konstanca / Constanța (Rumunia) – przewodnik (22 zdjęcia)Sigiszoara / Sighișoara (Rumunia) – przewodnik (28 zdjęć)Pogranicze Sybina / Mărginimea Sibiului (Rumunia) – przewodnik (41 zdjęć)Wąwóz Galbeny / Cheile Galbenei (Rumunia) – przewodnik (23 zdjęcia)Twierdza Ponoru / Cetatile Ponorului (Rumunia) – przewodnik (19 zdjęć)Płaskowyż Padisz / Padiș (Rumunia) – przewodnik (52 zdjęcia)Wąwóz Râmeț / Cheile Râmețului (Rumunia) – przewodnik (29 zdjęć)Góry Fogaraskie – wokół jeziora Bâlea (Rumunia) – przewodnik (24 zdjęcia)
PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń zamieszczony obok artykuł.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.