Lokalizacja: Przy trasie nr 794 Wolbrom – Koniecpol, blisko Smolenia i Pilicy.
Na stromym, wapiennym wzgórzu otoczonym z trzech stron bagnami, wzniesiono w XIV wieku kamienny, trzykondygnacyjny budynek mieszkalny i wysoką obronną wieżę. Budowniczym był prawdopodobnie rycerz Niemierza herbu strzała, do którego należała w tym czasie wieś Bydlin. Nie jest jednak wykluczone, że zamek mógł zbudować jego ojciec Pełka. Na okres wskazuje odnaleziona w trakcie prac archeologicznych w 1989 roku moneta – denar Ludwika Węgierskiego.
Cała budowla otoczona była suchą fosą i wałem kamienno-ziemnym. Źródła mówią, że zamkiem władali: Brzeziccy, Szczepanowscy, Bonerowie i Mikołaj Firlej. Bonerowie zamienili obiekt obronny na kościół katolicki. W dobie reformacji Jan Firlej, zwolennik arianizmu przekształcił go na zbór ariański. W 1594 roku jego syn Mikołaj przywrócił budowli poprzednią funkcję, wykonał też remont i ustanowił Kościół św. Krzyża. W 1655 roku oddziały szwedzkie pod dowództwem generała Mullera ograbiły i zniszczyły kościół. Około osiemdziesięciu lat później z inicjatywy Męcińskich świątynię odbudowano. Systematycznie była ona jednak celem grabieży dokonywanych przez wojska przyszłych zaborców. W końcu XVIII wieku kościół został ostatecznie opuszczony i szybko stał się ruiną.
17 XI 1914 roku ze wzgórza zamkowego ruszył atak Legionistów Piłsudskiego na stacjonujące w Załężu wojska rosyjskie. Działania te nazwano „bitwą pod Załężem i Krzywopłotami”.
Do naszych czasów przetrwały resztki murów tworzących prostokąt o wymiarach 24x11 metrów. Mają one siedem metrów wysokości i dwa metry grubości. Podparte są w narożnikach ukośnymi przyporami. W pobliżu odnaleźć można ślady okopów legionistów, a na pobliskim cmentarzu – zbiorową mogiłę – świadectwo krwawej historii. Przeprowadzone przez Błażeja Muzolfa w 1989 roku badania archeologiczne zakończyły w końcu toczący się wokół budowli spór i potwierdziły, że była ona zamkiem, a nie (jak niektórzy twierdzili) od początku swego istnienia pełniła jedynie funkcje sakralne. Odkryto fundamenty nieznanych dotychczas budynków, odnaleziono również pozostałości ceramiki naczyniowej oraz kafle z pieców. Pod budynkiem mieszkalnym odkopano trzy krypty grobowe z ludzkimi szczątkami. Od tego czasu obiekt wydaje się miejscem zapomnianym, niszczeje i zarasta coraz bardziej.
Źródła:
Ludmiła Sojka, Kraków i Jura Krakowsko-Częstochowska. Przewodnik kieszonkowy., Bielsko-Biała 2006.
Jolanta Fidura, Z plecakiem po Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
www.zamkipolskie.com
Opowieści zamkowe:
Zamek Lipowiec. Co straszy w Bukowym lesie? (3 zdjęcia)W kolorze fioletowego ametystu: zamek „Tęczyn” w Rudnie (23 zdjęcia)Skamieniałe dzieci i zaklęci rycerze: zamek „Rabsztyn” (16 zdjęć)Zamek Smoleń - wielki skarb ukryty w studni (29 zdjęć)Pałac w Pilicy i tajemnicza zjawa w starych fortyfikacjach (22 zdjęcia)Czarna Perła Jury: Ogrodzieniec (27 zdjęć)Tajemnicza strażnica w Przewodziszowicach (11 zdjęć)Gotycka piękność: Mirów (19 zdjęć)Zamek obronny w Rochester - historia ukryta w kamieniu (6 zdjęć)Pani o bladych licach - opowieść o zamku w Bobolicach (13 zdjęć)Tajemnice twierdzy Olsten (19 zdjęć)O tym jak „Bendyn” Będzinem się stał (9 zdjęć)Bij, kradnij, zabijaj, ale Siewierz omijaj (10 zdjęć)Zapomniany Bydlin (6 zdjęć)Królowa Bona i latające mrówki na zamku Chęciny (11 zdjęć)Chudów (6 zdjęć)Zapomniany pałac we Włodowicach (9 zdjęć)Zamek Bąkowiec w Morsku (6 zdjęć)Krzyż i Topór = Zamek Krzyżtopór (19 zdjęć)Tworków - odkryty i tajemniczy (13 zdjęć)Bastiony Zamku Nowy Wiśnicz (19 zdjęć)Zamek w Mosznej, czyli prawie jak w bajce Disneya (25 zdjęć)Czarujący Pałac w Pławniowicach (18 zdjęć)Pałac w Krzyżanowicach (11 zdjęć)Pałac Raczyńskich i Dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku (13 zdjęć)Zamek co na Pieskowej stoi Skale (18 zdjęć)Kórnik – Wielkopolska Perła (18 zdjęć)Zamek Otmuchów, czyli krótka baśń o tym jak serce dumnej Emmy zmiękło po zjedzeniu sokoła (26 zdjęć)Olśniewający swą krasą Pałac w Kraskowie (19 zdjęć)Tajemnice Gór Sowich: Zamek Grodno (25 zdjęć)Tajemnice Gór Sowich: Tannhausen - Pałac w Jedlince (13 zdjęć)