Nierząd

LucekJak wynika z przeprowadzonego w styczniu sondażu, na 582 osoby zapytane telefonicznie przez IBRiS Homo Homini aż 61% popiera proponowaną przez rząd zmianę przepisów o umowach-zleceniach i o dzieło. Przeciwko zmianom jest 31%, a 8% nie ma zdania. Tylko 8% nie ma zdania? A te 61% jest pewne, że zrozumiało pytanie? Mam nadzieję, że nie, bo jeśli 61% uważa, że rząd jeszcze za mało im zabiera i chętnie oddadzą więcej, to ręce opadają.

Rząd rozumiem. Tak się już u nas przyjęło, że władza nie jest po to, by dobrze rządzić i jak najlepiej służyć swoim wyborcom, ale by bez żadnych skrupułów, do ostatniej kropli, wydoić to niesforne bydło nazywane czasem dumnie obywatelami. Długi mamy już takie, że większość nie wie, jak poprawnie przeczytać taką długą liczbę, no a władza przecież pieniędzy zawsze potrzebuje, więc doi. To nic, że bydło może takiej eksploatacji nie wytrzymać – to już zmartwienie następców. Dla aktualnie panujących ważny jest każdy miliard, tu i teraz. A po nas choćby potop. Podwyżka akcyzy, podwyżki VAT, likwidacja ulg... chyba żaden rząd od 1989 roku tak nie przykręcał śruby jak ten, którego liberalny ponoć premier obiecywał, że wywali każdego, kto choćby podwyższanie podatków zaproponuje. Ot, taki wyborczy żarcik.

Nie mogę jednak przestać myśleć o tych 61%. Jak to możliwe? Może to kwestia panującej w mediach nowomowy? Może gdy politycy nazywają umowy cywilno-prawne śmieciówkami, łatwiej odpowiedzieć na takie sondażowe pytanie bez zastanowienia. Oczywiście, że śmieciówki muszą być złe, bo śmieci są złe i z daleka śmierdzą. Każdy to wie.

Może więc, dla przeciwwagi, myśląca część społeczeństwa zacznie nazywać rzeczy po imieniu? Proponuję zatem, by od dziś rząd nazywać nierządem, premiera – pierwszym krętaczem kraju, ZUS – Zakładem Utylizacji Składek, a ministra finansów – ministrem zamiatania długów pod dywan. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czym zajmują się pozostałe ministerstwa, to chętnie jeszcze kilka nazw zaproponuję. Ech... szkoda gadać.

A w naszym miesięczniku, który mimo globalnego trendu nadal zgodnie z nazwą pojawia się co miesiąc, garść świeżych i gorących jeszcze artykułów. Najpierw podróż do odległego Paragwaju, później do nieco bliższych Czech i ich uroczej stolicy. W kuchni na śniadanie dla wszystkich pożywna owsianka, ale czekoladowy deser już tylko dla dorosłych. Muzycznie wspominamy dwunasty już Koncert Świąteczny w Leśniczówce, a później tradycyjnie serwujemy felietony, opowiadania, wiersze, recenzje, Oczami dziecka, Podaj dalej, Fotozjawiska, dowcipy, no i oczywiście Zasklepiosa. Ach, no i jeszcze jest konkurs! Zapraszam.

Naczelny

Podróże małe i duże

  • Flagi Paragwaju. W tle Panteon w Asuncion. (Paragwaj)Ten stosunkowo słabo zaludniony kraj na mapie Ameryki Południowej okazał się dla mnie bardzo miłą niespodzianką. Nie jest to miejsce specjalnie turystyczne, a przewodniki i blogi podróżnicze ewidentnie traktują je po macoszemu, skupiając...Paragwaj – południowoamerykańska niespodzianka (16 zdjęć)

  • W stronę Wieży Zegarowej, Sigiszoara (Rumunia)Praga (czes. Praha) – miasto położone w środkowych Czechach, nad rzeką Wełtawą, stolica Republiki Czeskiej, bywa nazywana także „miastem o stu wieżach”. Jeśli wierzyć legendom, założycielką Pragi jest czeska księżniczka Libusza...Praga / Praha (Czechy) – przewodnik (91 zdjęć)

  • Kolonia / Köln (Niemcy)Kolonia (Köln) – położone nad Renem, a założone jeszcze przez Rzymian, jedno z najstarszych miast w Niemczech. Obecnie liczy sobie ponad milion mieszkańców i jest największym miastem Nadrenii Północnej-Westfalii oraz czwartym pod względem...Kolonia / Köln (Niemcy) – przewodnik

Felietony

  • Bartosz ĆwirPan Bóg musiał doskonale zdawać sobie sprawę z efektów własnego działania, kiedy mieszał ludziom języki. Wieża Babel – pomnik ludzkiej pychy – ostatecznie pozostała niedokończona. Trudno dziś wprost stwierdzić, czy biblijna opowieść...Demokracja albo śmierć!

  • Katarzyna Redmerska„Gorącym” tematem ostatnich miesięcy w naszym kraju jest tajemnicze – „gender”. Wszyscy o nim mówią, wszyscy się na nim znają, reasumując, wszyscy: nie mają o tym zjawisku bladego pojęcia. „Gender” porównać można do...„Gender”, to pikuś!

Oczami dziecka

Maja i Jeremi
  • Jeremi (5 lat): Zjadłaś prawie całą Nutelle!
  • Maja (12 lat): No i co z tego? Zresztą jeszcze trochę zostało.
  • Jeremi: Ale to jest słodkie, a przecież chciałaś być chuda. To cię pogrubia!

Propozycje dziecięcych cytatów można przesyłać na adres redakcji:

Kącik poezji

  • Edith SödergranAdresatką tych wierszy Edith Södergran (1892–1923) była Hagar Olsson (1893–1978) – fińska pisarka, tłumaczka i eseistka. Nie była ona siostrą poetki. Była jej przyjaciółką, chyba nawet więcej niż przyjaciółką, ale czasy, w...Wybór wierszy – luty 2014 – Wiersze do siostry

  • Luty w SzczyrkuNa część zimowego nieba nowe dekoracje wstępują, Na lazurowym firmamencie zapalają się różowe ogniki, Wiatr cieplejszy przepędza piórka przez nasze chodniki Małych szarych wróbli, które je znów odnajdują. W śpiącym lesie rozbrzmiewa...Kalendarz poetycki – luty

Swoje wiersze można przesyłać na adres redakcji:

Uwaga konkurs!

Perypetie informacji w Internecie

Nagrodami w naszym konkursie są trzy egzemplarze jednego z bardzo interesujących przewodników wydanych przez fundację Panoptykon, czyli biuletynu pod tytułem Perypetie informacji w Internecie. Jego autorzy przedstawiają, jakimi drogami informacja może rozchodzić się po sieci, jakie bariery i dlaczego może ona napotkać, kto może ją kontrolować oraz dlaczego jej wolność jest tak niezmiernie ważna dla nas wszystkich.

Ale zanim pytanie konkursowe, warto powiedzieć kilka słów o samym Panoptykonie. Fundację stworzyło w 2009 roku grono prawników na czele z Katarzyną Szymielewicz i Małgorzatą Szumańską. Nie podobało im się to, że Państwo coraz bardziej nas kontroluje, zagarniając tym samym kolejne przestrzenie obywatelskiej wolności. Dlatego też postanowili, że nie tylko trzeba stale patrzeć władzy na ręce, ale też walczyć o gwarancje chroniące nas przed utratą wolności i prowadzić otwartą, społeczną debatę na temat działalności rządzących. O tym, w jaki dokładnie sposób te zadania są realizowane, można poczytać na stronie panoptykon.org.

A teraz pytanie dotyczące wolności między innymi internetowych treści. Pod jaką skróconą nazwą znana jest „Umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi”, kiedy dokładnie została ona ratyfikowana i kto ją podpisał w imieniu polskiego rządu? Odpowiedź należy przesłać do końca lutego na adres: .

Kilka słów po...

  • III Festiwal Anty Nudy (FAN)Hmmm... Trochę się działo, warto więc chyba wspomnieć, że 29 listopada 2013 r. odbyła się już III edycja tyskiego Festiwalu Anty Nudy (FAN). Tak, tak to już III edycja, jak ten czas leci. Tym razem Festiwal odbył się w Zespole Szkół przy...Relacja z III edycji tyskiego Festiwalu Anty Nudy

Historia

  • Zima nad PodhalemGdy świeży, grudniowy śnieg pokrywał swym puchem beskidzkie wierchy, a od tatrzańskich turni wiał lodowaty wiatr, zaś mróz rzeźbił na szybach najwspanialsze wzory i ornamenty, wszystkie ludy Galicji powoli przygotowywały się na święta...Betlejem galicyjskie

Kultura

  • Michał OlewnikW sztuce pt. „Aktanci systemu literackiego” przynajmniej jeszcze jedna rola nie została rozpisana; mowa tutaj o redaktorach literackich. Tworzą oni społeczność, która jeszcze w żaden sposób nie została zbadana w polskiej nauce...Redaktor – strażnik-amator literatury?

Podaj dalej!

Aby wyświetlić obiekt zainstaluj wtyczkę: Adobe Flash Player

W lutym Hayseed Dixie proponuje Autostradę do Piekła. A TY, znalazłeś/znalazłaś coś ciekawego? Propozycje można składać mailowo lub na forum.

Fotozjawiska

Piwo czy rzeczywistość?

Piwo czy rzeczywistość?

Jaka jest rzeczywistość? Nieogrzewane pociągi stają na kilka godzin pośrodku pól, na co ministerka Bieńkowska odpowiada: „Sorry, taki mamy klimat. No, niestety. Nic nie poradzimy”. Ksiądz Oko w naszym rodzimym Sejmie na spotkaniu Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski (Jezu Drogi, co za nazwy!) stwierdza: „Jeśli dzieci seksualizuje się w wieku dwóch lat to tak, jakby dawać im wódkę i narkotyki. Jeśli damy im wódkę i narkotyki w tym wieku to mocne jednostki może się oprą, ale wiele z nich zostaje seks-narkomanami. To cel genderystów”. A w Indiach rada wsi skazuje kobietę na zbiorowy gwałt za to, że związała się z mężczyzną z innej miejscowości.

Taka jest rzeczywistość, która jest niepojęta, nieskończona i nienaprawialna ludzka głupota. My więc, na przekór niej, idziemy na piwo. Bo je, w przeciwieństwie do rzeczywistości, możemy wybrać dokładnie takie, jakie lubimy. Ktoś idzie z nami?

Olga Gretka

Propozycje do galerii libertasowych fotozjawisk można składać na forum.

Sentencje Zasklepiosa z Yemenu

Stary może mniej, za to wolno mu więcej.

Wielkie Żarcie

  • Owsianka orkiszowa na mleku kokosowym z korzennym sosem z żurawinSłowo „owsianka” potrafi wzbudzić skrajne emocje. To danie ma swoich zagorzałych wielbicieli, ale duża grupa osób kojarzy owsiankę jedynie z nieapetyczną papką i zdecydowanie odmawia jej zjedzenia. Tymczasem dobrze przygotowana owsianka to...Na dobry początek dnia, szczególnie gdy za oknem zimno – owsianka doda Ci sił!

  • Deser czekoladowy z dodatkiem kawy i brandyDzisiaj mam dla Was przepyszny deser czekoladowy z dodatkiem kawy i brandy, taki deser dla dorosłych. Aksamitna konsystencja musu i głęboki aromat sprawią, że warto zgrzeszyć i choć na moment zapomnieć o wszelkich dietach, jakie sobie...Deser czekoladowy dla dorosłych

Dział Muzyczny

  • Jan Gałach BandOrganizowane przez Janka Gałacha koncerty świąteczne w chorzowskiej Leśniczówce to już dobrze ugruntowana tradycja. Tym razem jednak atmosfera była nieco bardziej odświętna niż zwykle, w 2013 roku Leśniczówka obchodziła bowiem 30-lecie...Dwunasty Koncert Świąteczny, Leśniczówka 2013 (90 zdjęć)

  • Bożena Janerka, Lech Janerka, Michał Mioduszewski i Damian PielkaKloster Pub, przez wielu zwany jeszcze ciągle Jazzową, to jedna z najstarszych knajp w Tychach. Dwadzieścia lat temu chodziło się jeszcze do Bluesowej, Tawerny czy Jesionów (nie pamiętam, czy istniał już wtedy Belfegor). Była to więc jedna z...Lech Janerka na 20. urodzinach Jazzowej w Tychach (76 zdjęć)

Komiks

Komiksy własnego autorstwa w dowolnej konwencji można przesyłać na adres redakcji:

Opowiadania

  • Trochę ciepłaCzy była szczęśliwa? Naga i szczęśliwa jak dziecko? Kto wie... Śmiała się głośno, niemal szaleńczo. Przez chwilę nawet się o nią martwiłam, ale gdy na mnie popatrzyła, nie było widać, żeby cierpiała. Jej oczy też się śmiały...30. Trochę ciepła

  • Gdzieś w ostatecznej krainieA co tam w naszym dworku? Czy oni tam tworzą swoje dzieła, czy może jedzą szynkę Marcina albo piją wino rocznik 1809? Juliusz opowiada o wizycie u Niemcewicza. Jest rok 1830, koniec sierpnia. Juliusz jednego poranka, a poranek był śliczny, lecz...Gdzieś w ostatecznej krainie, część 7

  • PolitykaWspólne założenia wszystkich grup przestępczych zawiązanych w celu zdobycia i utrzymania władzy na danym terenie są identyczne. W czasach współczesnych grupy te nazywają siebie partiami, a bandycki proceder, którym się trudnią, nazywany...Polityka

  • Brygida BłażewiczWilgotność w domu była tak duża, że wypowiadane słowa obrastały pleśnią. Wszystkie dzieci spały na jednym, butwiejącym materacu w kolorze zachodzącego słońca. Widać było, że wszystkim doskwiera głód i chłód. Matka z zapadniętymi...Przeprowadzka

  • Agata RakŚnieg z furią zaatakował moją twarz, gdy tylko opuściłam ciepłe wnętrze autobusu. Wiatr schwycił w objęcia, potargał włosy i o mało nie wyrwał mi torby z rąk. Zachwiałam się i momentalnie zdrętwiałam z zimna. Miękki puch wirując...Wigilia w górach

Recenzje

  • Tajemnica pułkownika KowadłyCzytelnicy, którzy mają za sobą „Morderstwo w Alei Róż”, nie mogą się pewnie pozbyć uczucia, że tamten kryminał w porównaniu do „Tajemnicy pułkownika Kowadły” jest jedynie wstępem, prologiem, premierą powieściowej twórczości...„Tajemnica pułkownika Kowadły” – Tadeusz Cegielski

  • Breaking BadBohater serialu Breaking Bad, pięćdziesięcioletni Walter White, nauczyciel chemii w szkole średniej dorabiający sobie w myjni samochodowej, przeżył swoje dotychczasowe życie w strachu, obawiając się rzeczy, które wydarzyły się...Breaking Bad – serial jak narkotyk

  • Pod Mocnym Aniołem„Pętla”, „Pod wulkanem”, „Moskwa-Pietuszki”… i wiele innych obrazów na podstawie literatury. Do tego kanonu odzwierciedlającego kondycję ludzką dołożył swój film najbardziej obecnie odznaczający swoje piętno na polskim kinie...Styczeń w kinie: „Pod Mocnym Aniołem” i „Zniewolony”

  • Pałac PółnocyCarlos Ruiz Zafón to jeden z moich ulubionych pisarzy. Czytam jego książki dosyć regularnie i nieodmiennie miło spędzam przy nich czas. „Pałac Północy”, to jego druga powieść z cyklu Trylogia mgły, która niedawno zyskała rozgłos...„Pałac Północy” – Carlos Ruiz Zafón

  • Siedem mitów Drugiej RzeczypospolitejMało kto wie, że na temat burzliwego okresu II Rzeczypospolitej – tej ziemi utraconej – powstało wiele półprawd oraz mitów, o których tylko mimochodem usłyszymy w kolejne rocznice odzyskania niepodległości. Powszechnie uznaje się, że...„Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej” – Andrzej Garlicki

  • Tylko nie życz mi spełnienia marzeńDo czego jest zdolna kobieta, której zadaniem jest od zarania dziejów dbałość o domowe ognisko, o potomstwo, o ciepłą strawę czekającą przy rodzinnym stole? Z czego potrafi zrezygnować? Jak zmuszona przez życie potrafi walczyć? Czy...„Tylko nie życz mi spełnienia marzeń” – Anna Strzelec

Sport

A teraz coś z zupełnie innej beczki

Noc. Do łóżka właśnie wchodzi żona. Mąż obraca się do niej i czule szepce: – Kochanie, nie mam majtek... – Wypiorę ci jutro rano – odpowiada żona. * * * Samochód potrącił rowerzystę, kierowca otwiera drzwi i pyta: – Żyje pan jeszcze? – A co, będzie pan cofał? * * * – Ilu potrzeba pesymistów żeby zmienić żarówkę? – Żadnego. To strata czasu. Nowa i tak na pewno nie będzie działać. * * * – Czy naprawdę musiałeś znowu wypić całą butelkę wódki? – Kochanie, tym razem zostałem zmuszony. – Przez kogo? – Przez przypadek. Zgubiłem nakrętkę od butelki. * * * Pierwsza kobieta na księżycu: – Houston, mamy problem! – Co się stało? – Nic, nie ważne. – No powiedz, co się stało? – Nic... – No mów. – Nie.

Humor do kącika dowcipnego można przesyłać na adres redakcji:

PodróżeKulturaMuzykaHistoriaFelietonyPaństwo, polityka, społeczeństwoPowieści i opowiadaniaKącik poezjiRecenzjeWielkie żarcieKomiks
PrzewodnikiAlbaniaNepalPolskaRumunia
Oceń ten numer miesięcznika.
Minister kazał, więc uprzejmie informujemy, że nasze strony wykorzystują pliki cookies (ciasteczka) i inne dziwne technologie m.in. w celach statystycznych. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w artykule: Pliki cookies (ciasteczka) i podobne technologie.